2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Bajnai a nemzetbiztonság munkáját méltatta

Jónak és sikeresnek értékelte a nemzetbiztonsági szolgálatok teljesítményét Bajnai Gordon miniszterelnök a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok megalakulásának 20. évfordulója alkalmából tartott ünnepségen kedden a fővárosi Stefánia Palotában.
2010. március 2. kedd 18:30 - HírExtra
"Nincs kétségem afelől, demokratikus rendünk védelme az önök kezében jó helyen van" - jelentette ki a miniszterelnök.

Bajnai Gordon arról is beszélt, hogy a mostani - és mint mondta, a mindenkori - kormány fokozottan számít a nemzetbiztonsági szolgálatok eredményes munkájára. Azt kérte a nemzetbiztonsági szolgálatok munkatársaitól, hogy az elmúlt húsz évhez hasonló eltökéltséggel védjék a köztársaság alkotmányát, a nemzet biztonságát és érdekeit, az ország és lakosai mindennapi biztonságát.

A miniszterelnök emlékeztetett rá: húsz éve született a döntés, hogy olyan nemzetbiztonsági rendszert épít ki az ország, amely hosszú idő után a demokratikus jogok és kötelezettségek tiszteletben tarásával óvja Magyarország biztonságát és érdekét, ezt ünneplik a szolgálatok napján.

"A magyar demokrácia alapjaihoz tartozónak tekintem a demokratikus nemzetbiztonsági szolgálatok létrejöttét és működését: nincsen jól működő demokrácia, nincsen jól működő köztársaság hivatását szakszerűen és törvényesen végző nemzetbiztonsági szolgálatok nélkül" - mondta a miniszterelnök.

Felidézte: a XX. század terhes örökséget hagyott a nemzetbiztonsági szolgálatokra és közmegítélésükre, hiszen a század nagyobb részében nem demokratikus jogszabályi keretek között végezték munkájukat. Mint mondta, ma már egyre többen hisznek abban, hogy a szolgálatok működésük során tiszteletben tartják az állampolgárok jogait, pártsemlegesek, távol tartják magukat a pártpolitikai küzdelmektől és munkájukat a legmagasabb szinten képesek végezni a demokrácia elveinek és szabályainak betartásával.

"Az elmúlt években az a felelősség, amely munkájuk közben az önök vállát nyomja, ha lehet, még csak fokozódott, még nagyobb teher hárult önökre, mint azt korábban megszokhatták" - mondta, hozzátéve, hogy véleménye szerint az esetek döntő többségében a szolgálatok eredményes munkát végeztek.

A miniszterelnök emlékeztetett rá: a szolgálatok munkáját sok legenda övezi. Mint mondta, ha a tevékenységük sikeres, az a mindennapi biztonságot, az ország alkotmányos működésének lehetőségét teremti meg, ha azonban nem volna az, akkor "a hétköznapok és alapvető értéket kerülnének veszélybe".

Úgy fogalmazott: "Kijelenthetjük: önök zűrzavaros időkben is képesek megóvni az ország biztonságát". Az elmúlt húsz év minden egyes éve azt bizonyította - tette hozzá -, hogy Magyarországnak, a működő magyar demokráciának, a sikeres magyar köztársaságnak szüksége van a nemzetbiztonsági szolgálatok munkájára.

Közölte: "nap mint nap tapasztaljuk", hogy a demokratikus keretek között működő országot is fenyegetik gyakran külső "törekvések", és az elmúlt évek, hónapok tapasztalata szerint akadnak, akik belülről is "veszélyeztetik, nyilvánvalóan megkérdőjelezik Magyarország alkotmányát".

Felidézte: az ország az elmúlt húsz év sikereként a NATO és az EU tagja lett, de - mint fogalmazott - "nem mondhatunk le nemzeti érdekeink érvényesítéséről sem a szövetségi rendszeren belül, és azon kívül sem". A magyar biztonságpolitikának és ennek részeként a nemzetbiztonsági intézményrendszernek úgy kell működnie - mutatott rá -, hogy képes legyen folyamatosan felismerni a nemzet, illetve a szélesebb közösség érdekeit veszélyeztető tényezőket.

A miniszterelnök szerint Magyarországnak készen kell állnia arra, hogy a folyamatosan - akár radikálisan változó - körülmények alapján új, megalapozott, nemzeti érdekeinek megfelelő választ adhasson a világban végbemenő változásokra.

"A szélsőségesek itt vannak az udvaron és a demokrácia házának ajtajain dörömbölnek" - jelentette ki, hozzátéve, hogy "közös kötelességünk és felelősségünk határozottan fellépni a szélsőséges, romboló eszmék terjesztőivel, a magukat az alkotmányon kívül helyezőkkel szemben". Úgy fogalmazott: tisztában kell lenni azzal, hogy "a szélsőségesekkel, a gyújtogatókkal, a hivatásos rendzavarókkal nincs és nem is lehet alkut kötni".

"Az alkotmányellenes, erőszakos fellépések felelősei, finanszírozói ellen, a szervezők ellen - bármi legyen is zászlójukra írva - továbbra is a leghatározottabb, a törvényeknek megfelelő magatartást várok el önöktől, önöknek ez kiemelt feladatuk" - hangsúlyozta.
Utalva arra, hogy 2010 a választások éve is, azt mondta, a demokrácia intézményeinek védelmére a szokásosnál is nagyobb figyelmet kell fordítani, ebben a nemzetbiztonsági szolgálatoknak és a rendőrségnek kiemelt szerepük van. "Mindenkit, aki az alkotmányosság keretein belül van, védeniük kell, és mindenki, aki az alkotmányosság keretein kívülről támad, azt ki kell zárni, le kell szerelni, meg kell akadályozni" - hangsúlyozta.

Nincs jobboldali vagy baloldali nemzetbiztonság, a honvédelemhez hasonlóan olyan terület, ahol feltétlen egyetértésre van szükség a politika alakítói között. Ennek fontos és reményt keltő jele, hogy az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága újra teljes létszámban működik és két szolgálat vezetőjét ellenszavazat nélkül fogadta el a bizottság - mondta.

A polgári nemzetbiztonsági szolgálatok napja március 1-je, az ünnepnapot a demokratikus nemzetbiztonsági szolgálatok megalakulásának emlékére tartják.
A polgári nemzetbiztonsági szolgálatok napja alkalmából tartott ünnepi rendezvényen jutalmakkal, kitüntetésekkel, előléptetésekkel ismerték el a szolgálatok munkatársainak teljesítményét.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását