Nem lehet Líbiából szavazni a magyar választásokon
Líbiában nem lehet szavazni az áprilisi országgyűlési képviselő-választáson, miután ott a magyar Külügyminisztérium tájékoztatása szerint a külképviseleti szavazás feltételeit nem lehet biztosítani.
2010. március 6. szombat 09:35 - HírExtra
Mátrai Zsuzsanna, a tárca szóvivője még február 16-án közölte: azt javasolják, hogy a magyar állampolgárok egyelőre halasszák el líbiai beutazásukat, és érvényes vízum birtokában se utazzanak az országba. Utalt arra, hogy Líbia február 14-től a schengeni tagállamok polgárainak (beleértve a magyarokat is) nem állít ki beutazó vízumot.
Líbia azért függesztette fel a beutazási vízumok kibocsátását a schengeni övezethez tartozó 25 európai ország állampolgárainak, mert Svájc megtiltotta 188 líbiai állampolgár - köztük az ország vezetője, Moammar Kadhafi - beutazását.
Líbiában, Tripoliban a 2009-es európai parlamenti választáson tizenketten szerepeltek a külképviseleti névjegyzékben, a 2008-as népszavazáson hatan. A 2006-os országgyűlési választás első fordulóban egy, míg a második fordulóban két választó jelezte, hogy Tripoliban szavazna.
A 2010-es országgyűlési képviselő-választáson a külföldön tartózkodó választópolgárok a Magyar Köztársaság nagykövetségein és főkonzulátusain akkor szavazhatnak, ha a helyi jegyzőnél március 19-éig jelentkeznek a külképviseleti névjegyzékbe. Ezt péntek késő délutánig 3.672-en tették meg az első, 3.568-an a második fordulóra.
A választópolgárok 88 külképviseleten - nagykövetségen és konzulátuson - adhatják le voksukat. (A tavalyi európai parlamenti választáson még 95 külképviseleten szavazhattak a választók, azóta többet bezártak.) A legnépszerűbb - a korábbi szavazásokhoz hasonlóan - a brüsszeli, a londoni, a New York-i és a dublini külképviselet.
A külképviseleti névjegyzékbe vétel március 19-i határideje jogvesztő, vagyis az után már senkit nem lehet abba felvenni. Amikor valakit felvesznek a külképviseleti névjegyzékbe, egyidejűleg törlik a lakóhelye szerinti névjegyzékből, hogy ne szavazhasson két helyen.
Ha a kérelmező nem rendelkezik választójoggal vagy a megadott adatok hiányosak, a jegyző elutasítja a felvételi kérelmet. Ez ellen a jegyzőnél lehet kifogást benyújtani, s arról a jegyző a beérkezést követő napon dönt. Ha a kifogásnak nem ad helyt, azt még aznap megküldi a helyi bíróságnak, amely három napon belül dönt a névjegyzék módosításáról vagy a kifogás elutasításáról.
A választópolgár a külképviseleti névjegyzékbe történt felvétele után meggondolhatja magát, így ha mégis Magyarországon szeretne szavazni, ugyancsak március 19-ig kérheti, hogy töröljék a külképviseleti névjegyzékből és vegyék vissza a lakóhelye szerinti szavazókörbe. Lehetőség van arra is, hogy az a választópolgár, aki már jelentkezett a külképviseleti névjegyzékbe, megváltoztassa külföldi szavazásának helyszínét.
Az Országos Választási Iroda (OVI) internetes oldalára - a www.valasztas.hu címre - felkerült a külképviseletek címe és az ottani szavazás ideje is. A külképviseleteken az első fordulót a magyarországi szavazás előtt egy héttel kell megtartani, hogy az urnák időben hazaérkezhessenek. Ez azt jelenti, hogy a külképviseleteken április 4-én, húsvét vasárnap lesz a voksolás, az amerikai kontinensen pedig még egy nappal korábban, április 3-án. A külképviseleteken a második fordulót már a magyarországi szavazással egy időben tartják, kivéve az amerikai kontinenst, ahol - az időeltolódás miatt - egy nappal korábban, április 24-én lesz a voksolás.
A honlapon megtalálható a külképviseleti névjegyzékbe vételhez szükséges nyomtatvány is, elektronikusan kitölthető és nyomtatható formátumban.
Forrás: MTI