2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Balatonring: újabb menet

Több lap, blog, civil szervezet és az LMP együttes ostroma elérte, hogy a Magyar Fejlesztési Bank ne adjon hitelt a Balatonringként elhíresült beruházásnak. Most a spanyol konzorcium visszatámad.
2010. március 17. szerda 13:59 - Pásztor Balázs
Hogy az ügy mostani szálait megértsük, át kell látnunk az egész beruházás eddigi történetét -amit a HirExtra most megpróbál tömören és érthetően összefoglalni:

Egy hosszú, hosszú történet – dióhéjban

Egy igen tőkeerős, a piacon nagykutyának számító Sedesa nevű spanyol befektetői csoport először 2006-ban érkezett Magyarországra. Ekkor a kormányzati negyed építését bízták volna rá, ám annak bebukása után szétnézett a Balatonnál: először sok „kis” beruházást - többek közt golfpályákat, szállókat - kívánt létrehozni, aztán Talmácsi Gábor sikerén felbuzdulva inkább megálmodta a Balatonringet Sávolyon - és a hozzá tartozó infrastruktúrát. Azonban a gazdasági válság megtántorította befektetőket, így a Magyar Fejlesztési Bankhoz fordultak támogatásért - nyíltan lobogtatva a konzorcium mögött álló kormányzati hátszelet (többek közt gyorsban kiemelt beruházássá nyilvánították a projektet, ami sok jogi „akadályt” legyűrt).



Pénzügyi gondok miatt a 2009-re tervezett első futamot is áttolták 2010 tavaszára - ami már az idei év végén sem valósulhat meg, maximum 2011-ben. Közben az MFB azt mondta, hogy „a banki módszerekkel nem számszerűsíthető nemzetgazdasági előnyökre és az ügylet kockázataira való tekintettel” a hitel csak állami garanciavállalással képzelhető el. Ám hogy mindenki mindennel tisztába legyen, megbízták az elviekben független KPMG pénzügyi minősítő intézetet a projekt értékelésével és átvilágításával. Az eredményt azonban nem várta meg a Sedesa - hisz minél tovább húzódik az ügy, számára annál veszteségesebb - így hitelhez kellő önrészből nekiállt a beruházás megvalósításának. Csakhogy ha az elkezdés után nem kap hitelt, akkor az még nagyobb veszteséget jelent, így valamiért biztosra vette ügye sikerét. (A kálvária kronológiai, pontos adatokkal és számokkal ellátott hátterét lásd itt.)

Eredmények

A dokumentum
Bár az MFB honlapja helyett az MTI-n tette hozzáférhetővé a dokumentumot a Sávoly Motorcentrum Fejlesztő Kft. (SMF), de kikötötte hogy olvasásán kívül senki nem csinálhat vele semmit - tehát idézni se lehet belőle - így minden mondat amit itt leírunk, nem pontosan úgy szerepel a dokumentumban, ám valóságtartalma nagyban közelít hozzá. A dokumentum első pár része azt taglalja, hogy mit csinált, és mit nem csinált meg a 100 oldalas tanulmány.

Például nem elemezte az SMF anyagi és piaci helyzetét, hátterét, és nem ellenőrizte az SMF által átnyújtott adatokat - épp ellenkezőleg, abból dolgozott. Nem volt céljuk az sem, hogy független forrásokból teljességgel ellenőrizzék a megbízói feltételezéseket, sőt a műszaki költségek tekintetében sem végeztek alapos vizsgálatot. Azt is hangsúlyozták, hogy eljárásuk csupán részleges, nem mindent felölelő, ahogy azt a tényt is, hogy önmaguk megvalósíthatósági elemzést nem készítettek.
Az átvilágítás látszólag nagyon jól sikerülhetett, mivel a kormány 2009 őszen bejelentett egy 10 éven keresztül tartó 20 milliárd forintos támogatást a versenyek megrendezéséhez, valamint a gazdasági miniszter egy 15,3 milliárdos, 25 éves hitel folyósítására kötelezte az MFB-t, aminek a 80 százalékára a kormány kezességet is vállalt. Azonban az üzletet mind Gyenesei István önkormányzati miniszter, mind az új pénzügyminiszter, a pártokhoz nem köthető és ilyen ügyekben kifejezetten otthonosan mozgó Oszkó Péter is hangosan, érvekkel alátámasztva ellenezte - és időközben az újságírók fáradhatatlan munkájának hála egyre több zűrös dolog derült ki a Sedesa-ról, és más ügyleteiről. Azonban rájuk sem figyelt senki.

Végül az ügy akkorára dagadt, hogy Bajnai Gordonnak is lépnie kellett: arra utasította az MFB-t, hogy hozza nyilvánosságra a tanulmányt. Azonban ez először a legfelsőbb kérés ellenére sem történt meg, hisz a másik két érintett cég (a KMPG, és a Sávoly Motorcentrum Fejlesztő Kft.) csak úgy egyezett bele, hogy ha abból őt bármilyen hátrány éri, akkor azt az MFB fizeti meg. Ennek hatására az MFB nem volt hajlandó nyilvánosságra hozni a dokumentumot, csupán „megengedte a két cégnek” hogy nyilvánosságra hozzák, ami március elején történt meg az SMF jóvoltából.

Közben az is kiderült, hogy a tanulmányért maga a beruházó fizetett - hiába az MFB rendelte meg - így nem csoda, hogy a tanulmány annyira sikeressé tette projektet, hogy az állam bármire rábólintott. A fura „csak” az, hogy ezt az eljárást mind a kormányszóvivő, mind a gazdasági minisztérium „teljesen természetesnek” nevezte.



Össztűz a projektre

Furcsa mód a kormány minden apró ügyletére ugró Fidesz meg sem említette az ügyet, és így tett az MDF mellett a minden mutyigyanúra vérebként ugró Jobbik is - mintha valamilyen hatalmas politikai konszenzus lenne az ügyben. Ebbe úgy látszik csak az LMP-t „felejtették el” bevonni - ugyanis a zöldpárt közlemények sorozatát írja a beruházás ellen. Többek közt Bajnai Gordonnak írt nyílt levelet négy polgármester - akik mellékesen az LMP színeiben indulnak az országgyűlési választásokon. Ebben kifejtik, hogy ha a sávolyi beruházásra fordított összeget szétosztanák az önhibájukon bajba jutott önkormányzatoknak, akkor több mint ezer települést lehetne megmenteni, sőt felvirágoztatni - így arra kérik a kormányfőt, gondolja újra a Balatonring-projektet.

Nem csak az LMP aktivizálta magát az ügyben, hanem a sajtó és a közélettel foglakozó blogok megnövekedett aktivitásán kívül a civil szerkezetek is akcióba lendültek. A K-Monitor Közhasznú Egyesület, Társaság a Szabadságjogokért, és a Transparency International Magyarország nem csak Bajnai Gordonnak írt nyílt levelet - amiben a fenti ügyben folyamatban lévő kifizetések felfüggesztését kérik - hanem az EU versenypolitikai biztosának is. Ebben arra ösztökélik Joaquin Almuniát, hogy nézzen az ügyeskedők körmére, ugyanis szerintük a sávolyi versenypálya megépítéshez nyújtandó 74,7 millió eurós támogatás az Európai Unió alapszerződésébe ütközik.

Ráadásol a civil-hármas a mai nappal új erőre kapott, és ezúttal a a sávolyi Balatonringgel is foglalkozó, tavaly októberben tartott kormányülés jegyzőkönyvének és hanganyagának nyilvánosságra hozatalát kérik a kormánytól - "az esetleges politikai befolyással kapcsolatos feltételezések tisztázása érdekében ".

Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását