"Az utcán szerezte az LMP a 9 százalékot"
A Lehet Más a Politika (LMP) támogatottsága a Nézőpont Intézet felmérése szerint 9 százalékra ugrott. Schiffer András a HírExtrának elmondta, ez az aktív utcai jelenlétnek köszönhető.
2010. március 29. hétfő 16:39 - Sarkadi-Nagy Márton
"Egy tendencia észlelhető, hogy növekszik az LMP-nek a támogatottsága"- mondta Schiffer András, a Lehet Más a Politika (LMP) országos listájának vezetője a HírExtra megkeresésére. A Nézőpont Intézet március 19-21. között végzett közvéleménykutatása szerint a párt támogatottsága 9 százalékra ugrott, a választások napján ezzel az eredménnyel 18 képviselői helyet szerezhetnének. Az LMP ezzel az arányszámmal a saját, 8 százalékos célkitűzését is meghaladná.
Az LMP népszerűségét már március elején három közvéleménykutató mérte 5 százalék köré, ami azt jelentette, hogy a kispárt komolyan bejelentkezett a parlamenti pozícióért. A társadalmi mozgalomból két éve párttá alakuló LMP-t az elemzők általában sötét lóként, eredményeit bizalmatlanul kezelik, így válthatott ki meglepetést az EP-választásokon elért 2,6 százalékos eredménye, és ezért nem tartják az LMP-t biztos befutónak ma sem.
Vállalt arctalanság
A Nézőpont egyébként nem a szokásos módszerrel mér: nem csak biztos pártválasztókat szűr, a potenciális szavazóbázis felmérésére is kísérletet tesz. Az, hogy az LMP éppen a Nézőpontnál ért el ilyen kiugró eredményt arra utalhat, hogy a párt stabil támogatottságához képest jelentős számú ingadozónak lenne a legvalószínűbb választása. A felmérések viszonylagosságára utalva Schiffer András így fogalmazott a HírExtrának: "Nem közvéleménykutatást kell nyerni".
A politikus kérdésünkre azt válaszolta, az LMP növekvő népszerűségének oka abban keresendő, hogy a párt a kopogtatócédula-gyűjtés idején folytatott aktív utcai jelenlétével sikeresen vette fel a harcot legnagyobb ellenfelével, az ismeretlenséggel. Tény, hogy az LMP, valószínűleg eszmei megfontolásokból, nem folytatott olyan személyekhez kötött politikát, mint például a másik reményteljes újonc, a Jobbik. Schiffer például annak ellenére nem szereti, ha az LMP első embereként hivatkoznak rá, hogy vezeti az országos listát, egy rakás egyéb tisztséget is visel és - ha az LMP elvi okokból nem veti el a jelöltállítást - valószínűleg a párt miniszterelnökjelöltje is lett volna.
Schiffer a HírExtrának azt mondta, rengeteg állampolgárral létesítettek kapcsolatot: "Rajtunk kívül még a Jobbik volt az, amelyik észlelhető volt az utcákon". A politikust nem kapatta el a kiugró 9 százalékos mért népszerűség, elmondása szerint ő még mindig 6-8 százalékot tart reális célnak, és bízik abban, hogy egy jó kampányhajrával tovább tudják fokozni a növekvő tendenciát.
legalábbis remélem