Brutális változások jönnek. A választások az egész húsz éves demokráciát újraírják, hiszen az eddigiekhez képest teljesen más hatalmi viszonyok alakulnak. Ráadásul a három erő vezetői maguk sincsenek tisztában az egyensúly mikéntjével.
2010. március 30. kedd 11:59 - Pénzes Dávid
Egy demokratikus ország politikai életében a legfontosabb dolog az egyensúly megléte. Ez minden választás után viszonylag gyorsan beáll. Ám földrengésszerű változások után – főleg egy viszonylag fiatal demokráciában – az egyensúly bizonyosan lassabban fog megteremtődni. Nálunk pedig éppen erre kell számítani.
Hárompólus
Eddig két párt, vagy két oldal „harcolt” egymással, májustól viszont hárompólusú lesz az ország. A három párt vezetői viszont egyelőre nincsenek felkészülve erre – hogyan is lehetnének, ha egyikük sem ebben a politikai környezetben szocializálódott.
Egyelőre mindhárman jobb híján a másik kettőt támadják eszeveszetten. Ez a stratégia azonban nem sok jót ígér. Mert mit is csinálnak? Ugyanazt a marhaságot: a másik kettőt próbálják összemosni – nonszensz. Értelmetlen, hiszen mind a három párt egészen eltérő ideológiával, egészen eltérő programmal és képviselőjelöltekkel kampányol.
Fidesz: szélsőségesek!
Vona Gábor levele Orbánnak
„Fájlalják, hogy mi a teljes húsz évet szeretnénk számon kérni, és nem csak az elmúlt nyolc évet? Pedig tényleg erre készülünk, mert az, amit önök és az összes parlamenti párt rendszerváltozásnak hívnak, az egyáltalán nem volt rendszerváltozás. Egy nagy hazugság csupán. Az önök közös hazugsága, amelyet nincs értelme tovább toldozni-foldozni, mert abba csak belegabalyodik az ember. Ahogy azzal önök is jártak. Persze az önök négy éve volt a legjobb időszak, ezt nem is vitatjuk. De azért nézzük meg, hogy kikhez képest, elnök úr? Antallnál, Hornnál, Medgyessynél, Gyurcsánynál és Bajnainál nem dicsőség jobbnak lenni.”
(részlet)
Mégis: a Fidesz szerint az MSZP és a Jobbik egyaránt szélsőséges. Nézzük, hogy próbálják a vezetőik ezt bebizonyítani! Orbán Viktor szerint az MSZP a törvényeken felül emelkedik, míg a Jobbik azon kívül érzi magát. Értjük persze, hogy Orbán az MSZP korrupcióira utal, a Jobbiknak pedig a Gárdájára, ám ettől még az egész kijelentés ordítóan demagóg. Kósa Lajos a tévészékházzal kapcsolatban így fogalmazott: „az egyik szélsőség elkótyavetyéli, a másik felgyújtja, építeni egyik sem építi.”
A Fidesz vezetői a kampányban ugyanolyan ellenfélként tekintenek a jobb és a baloldali pártra. Ezzel persze automatikusan állítják magukat középre – ami politikai szempontból ügyes lépés, ám kérdés, hogy a jövőben hogyan tudnak ott maradni. Ha a jobboldal megosztott marad és Orbán tényleg nem fogadja majd el a Jobbik kezét, akkor kemény csatára kell felkészülnie.
MSZP: senki sem demokrata!
Az MSZP a demokratikussággal próbálja megkülönböztetni magát a két másik párttól. Ez persze egészen izgalmas politikatörténeti helyzet: az MSZP , a diktatúrát fenntartó állampártból, az MSZMP-ből festette át magát – de politikusai még ma is többségében volt MSZMP-sek. Ők állnak most ki, és állítják azt, hogy pártjuk az egyetlen demokratikus erő az országban.
Mesterházy Attila március 15-én kérte a demokrácia iránt elkötelezett szavazókat arra, hogy szavazzanak az MSZP-re, mert a demokrata választók összefogásával tudja a párt megvédeni a szólás szabadsága, a jogállamiság, az emberi méltóság, és a békés egymás mellett élés értékeit. "Mindazok számára, akiknek fontosak ezek az értékek, csak az MSZP maradt meg utolsó védőbástyaként". Emellett ő és Kovács László is (volt uniós biztos) többször határozottan kijelentették, sem a Jobbikot, sem a Fideszt nem tartják demokratikus pártnak.
Jobbik: az elrontott húsz év!
Az összemosást természetesen a Jobbik fő stratégiájának kiáltotta ki. Vona Gábor
többször is elmondta, hogy a Fideszt és az MSZP-t egyaránt felelősség terheli az elmúlt húsz év miatt. A Fideszt csak azért kevesebb, mert csak négy évet volt kormányon, míg az MSZP háromszor annyit.
Ebben is van igazság, ám nem lehet örökre ezzel az üzenettel megszólítani a választókat. A Jobbik számára is kulcskérdés, hogy a Fidesszel való viszonya hogyan alakul egy demokratikusan választott Parlamentben – akár megverik az MSZP-t, akár nem.
A három párt viszonya azért is megjósolhatatlan, mert a vezetőik sem mutattak eddig az összemosáson kívül semmiféle értelmezhető stratégiát. Mesterházy Attila volt az egyetlen, aki nagyon visszafogottan, sőt kifejezetten halkan, de azért nem egyszer megpendítette a Fidesszel való együttműködés lehetőségét. Ám
egyáltalán nem biztos, hogy ő lesz az ellenzék, vagy akár saját frakciójának vezetője a jövőben.
Magyarok!!! JOBBIKOT a parlamentbe 40 %-kal és lesz jövőnk!!!
Én valódi rendszerváltást AKAROK!!!