A Molnál már megfordult a széljárás
A választások másnapján hirtelen lemondott a MOL igazgatóságának három tagja. Felmerülhet a gyanú, hogy az igazgatósági tagok cseréjenek legfőbb oka a Fidesz földcsuszamlásszerű győzelmét hozó első választási forduló volt.
2010. április 13. kedd 15:17 - Sarkadi-Nagy Márton
„A MOL igazgatóságának tagjai közül a mai napon Akar László, Kamarás Miklós és dr. Kemenes Ernő jelezték az Igazgatóságnak lemondási szándékukat” – állt a MOL tegnapi közleményében. „Az Igazgatóság a lemondott tagok helyére javasolja a közgyűlésnek Járai Zsigmond, dr. Parragh László és dr. Martin Roman igazgatósági taggá történő megválasztását.”
A két névsort összevetve világosan látható, hogy a most lemondott tagok a szocialisták, míg a javasoltak a jobboldal regnálása alatti időkben lubickoltak inkább az állami vezetői pozíciókban.
Váltógazdaság
A most lemondott tagok közül Kamarás Miklós összesen öt éven volt baloldali kormányok alatt az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. (ÁPV Rt.) vezetője volt, a jobboldali ciklust a Postabank könyvvizsgálójaként elhíresült Deloitte-nál vészelte át.
Kemenes Ernő még az átkosban töltött be különböző vezető pozíciókat az Országos Tervhivatalban, a Művelődési Minisztériumban és a Miniszterelnöki Hivatalban, a rendszerváltás után 1992-től 1998-ig a Magyar Nemzeti Bank Jegybanktanácsának tagja volt, valamint kilenc évig vezette a már említett Deloitte-ot.
Akar László szintén az előző rendszerben indult a Országos Tervhivatal és a Pénzügyminisztérium vezető pozícióiból, az első MSZP-kormány alatt a Pénzügyminisztérium politikai államtitkáraként, a Kormány Gazdasági Kabinetjének titkáraként és az IMF Magyarországot képviselő helyettes kormányzójaként működött, a következő baloldali kormányok alatt a MNB Felügyelő Bizottságának elnöke volt.
Az érkezők közül a Mol cseh partnerét, a CEZ-t képviselő Martin Romanon kívül a Fidesz holdudvarához köthető szakemberek közül Parragh László tagja volt Orbán Viktor közvetlen gazdasági tanácsadó testületének, míg Járai Zsigmondot 2001-től 2007-ig tartó jegybankelnöksége alatt számtalanszor keveredett csörtékbe a szocialista kormánnyal.
Válaszra várva
Mepróbáltuk kideríteni, hogy a Mol hivatalosan mivel magyarázza, hogy az igazgatóságban végbemenő
személyi változások pártvonatkozásai kevéssé meglepő módon leképezik a választások első fordulójának eredményét. A Molnál megkeresésünkre mindössze annyit mondtak: a kérdést nem kívánják kommentálni.