Új választások lesznek?
Valószínűleg egyik nagy brit párt sem szerezte meg a koalíciókényszer nélküli, többségi kormány megalakításához szükséges számú mandátumot a csütörtöki parlamenti választásokon, az egyetlen lehetséges koalíciós partner, a Liberális Demokraták vezetője pedig péntek reggeli nyilatkozatában utalást sem tett arra, hogy kivel kezdene koalíciós tárgyalásokat.
2010. május 7. péntek 10:17 - HírExtra
Péntek reggel még javában folyt a voksok összeszámlálása, és a részadatok alapján változatlanul a tizenhárom éve ellenzékben politizáló Konzervatív Párt számíthat a legnagyobb létszámú frakcióra, megelőzve az 1997 óta kormányzó Munkáspártot, ám jó eséllyel abszolút többség nélkül.
Nick Clegg, a liberálisok vezetője, akinek képviselői újjáválasztását péntek reggel hirdették ki, első nyilatkozatában csak annyit mondott: a jelenlegi helyzetben senkinek nem szabad "olyan elsietett döntést hoznia, amely nem állja ki az idő próbáját". A Liberális Demokraták a részeredmények alapján változatlanul a harmadik legnagyobb frakciót alkothatják, jóllehet ennek valószínűsíthető létszáma ahhoz bőségesen elegendő lenne, hogy például egy konzervatív-liberális koalíció révén kényelmes többséggel bíró kormány alakulhasson.
Ennek lehetőségére azonban péntek reggelig sem Clegg, sem David Cameron, a konzervatívok miniszterelnök-jelöltje nem tett utalást. Cameron - képviselői újjáválasztását megköszönő beszédében - saját terveiről egy szót sem szólt, de kijelentette: a választási eredményekből annyi egyértelműen kiderült, hogy a munkáspárti kormány elvesztette mandátumát az ország további kormányzására.
Gordon Brown miniszterelnök azonban - szintén képviselői újjáválasztásának péntek kora reggeli bejelentése után - egyenes utalást tett arra, hogy megpróbálkozik kormányképes koalíció összekovácsolásával. Kijelentette: az országgal szembeni kötelezettsége annak biztosítása, hogy Nagy-Britanniának "erős, stabil és fegyelmezett" kormánya legyen.
A brit politikai konvenció alapján ha egyik párt sem szerez abszolút többséget a választásokon, a hivatalban lévő miniszterelnököt illeti az első kormányalakítási kísérlet joga.
Forrás: MTI