Zuhannak a tőzsdék?
Százalékban mérve 9,2 pontos zuhanást szenvedett el a Dow Jones, ám ez estére 3,2 százalékon stabilizálódott tegnap. Az amerikai esést követően az európai piacok is megrendültek, ám azokra a görög válság is hatással van.
2010. május 7. péntek 13:02 - Telkes Árpád
„A mai napon rengeteg döntés fog születni a görögökkel kapcsolatban, így például a német parlamentben is. Szerintem a
görög válság és az euró gyengülésétől való félelem voltak a fő okai az európai tőzsdék problémáinak” – mondta lapunknak Déri Viktor, a CIB Bank volt alelnöke.
Kétségtelen tény, hogy a görög válság az egész európai gazdaságot érintette és ebbe a tőzsdéken kívül az euró árfolyama is beletartozik. Az elmúlt napokban a forint is gyengült az euróval szemben, a középárfolyam már 275 forint felett van.
Érdemtelenül
Zuhanás
A Dow Jones zuhanásának egyik oka állítólag egy elgépelés. Egy kereskedő „million” helyett a „billion” szót írta le. Erről még tegnap este a CNBC számolt be, a tőzsde vizsgálódik.
„Nem volt olyan katasztrofális a helyzet mint a válság elején. Sokat emelkedett is a tőzsde, mind itthon mind külföldön, mind az egész világban, talán érdemtelenül is sokat. Így a mostani hírekre, hirtelen reagálnak a hektikusabb piacok.” – nyilatkoza Déri Viktor.
A kezdeti esés után valóban kezdenek amugkra találni az európai részvénypiacok. A BUX is a reggeli esést követően folyamatosan korrigál. Kérdés azonban, hogy a magyar tőzsdére egyrészt a Fidesz kétharmados győzelme, másrészt az azóta nyilvánosságra került kormánynévsor volt-e akármilyen hatással.
„Nem hiszem, hogy akármilyen befolyással lettek a volna a friss belföldi információk. A világon történő események a felelősek a mostani mozgásokért. A Dow Jones esése után a távol keleti tőzsdék is komolyabbat estek.” – állítja Déri Viktor.
Azonban még mindig nem tudjuk, hogy milyen a magyar belpolitikai helyzet megítélése a piac részéről. „Én egyelőre inkább pozitív hírnek tartom azt, hogy egy hatékonyabb, gyorsabb kormányzásra van lehetőség. Nem ijedt meg senki a kétharmad tényétől és a piac sem negatívan válaszolt a hírre.”
Simor-viszony
A tőzsdére hatással majd inkább a valós teljesítmény lehet. A multikkal kapcsolatos intézedések, a költségvetési hiány, az ígéretek betartása vagy nem betartása mozgathatja meg inkább a piacokat. A másik kérdés a Simor Andrással való viszony. „Történt már ilyen fordítva is például Járai Zsigmonddal.” Amint ezek a kérdések válaszra találnak, úgy lehet elemezni a Fidesz győzelmének hatását a tőzsdére.