2024. november 25. - Katalin

Mindenki Vona mellényén ugrált az első nap: összefoglaló

Korábbi ígéretének megfelelően gárdamellényben tette le képviselői esküjét pénteken Vona Gábor, a Jobbik elnöke az Országgyűlés alakuló ülésén. Sólyom László köztársasági elnök szerint a parlamentarizmust csúfolja ki az a képviselő, aki jogszabálysértéssel zavarja meg az Országgyűlés alakuló ülését. Bajnai Gordon kérésére az igazságügyi miniszter a kormány nevében még pénteken feljelentést tett Vona Gábor ellen.
2010. május 14. péntek 23:14 - HírExtra
A Jobbik elnöke fehér ingben és öltönyzakóban - alatta mellényt viselve - érkezett az Országházba, majd az eskütétel idejére levette zakóját és gárdamellényben mondta el képviselői esküjét. Mellénye hátoldalán hímzett oroszlán, az elején árpádsávos pajzs volt látható.

Vona Gábor az MTI-nek azt mondta: nem érzi jogszabálysértésnek, amit tett, ha azonban mégis az lenne, állampolgári engedetlenségnek fogja fel cselekedetét és vállalja a következményeit. Tettét azzal indokolta, hogy úgy érezte: az eskütétel pillanata az, amikor a legjobban kifejezheti a szolidaritását azok iránt, akiket "az előző kormányzat meghurcolt és jogtalanul, antidemokratikus módon üldözött".

Sólyom László köztársasági elnök az eset kapcsán kiadott közleményben rögzítette: a parlamentarizmust csúfolja ki az a képviselő, aki az Országgyűlés alakuló ülését jogszabálysértéssel zavarja meg, tudva, hogy a hatályos rendelkezések nem adnak módot ennek fizikai megakadályozására. "Ez a méltatlanság azonban visszahull őrá, s mindenestől a múlthoz sorolja őt" - olvasható Sólyom László közleményében.

Az államfő közölte: minden országgyűlési képviselőnek be kell tartania a jogszabályokat, akármit is gondol róluk vagy alkotmányosságukról.

Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője az MTI-nek azt mondta: a Bajnai-kormánynak kötelessége lépéseket tenni. Hozzátette, pártja még a nap folyamán mérlegeli, hogy mit tesz az ügyben.

Lendvai Ildikó, az MSZP elnöke azt mondta, nemcsak a baloldali választópolgárok, hanem minden magyar választópolgár számára méltatlan, hogy az alakuló ülés közben azt kell néznie, zajlik-e "ízléstelen politikai sztriptíz" az Országházban. Hozzáfűzte, nem tartja jónak, ha valaki két esetben is Szálasit idézi fel az Országházban: egyrészt azzal, hogy hozzá hasonlóan a koronára esküszik fel, másrészt a nyilasok és a betiltott Magyar Gárda egyenruhájára emlékeztető viseletben jár.

Schiffer András, az LMP frakcióvezetője szerint Vona Gábor akciója fájdalmas és sértő azon társadalmi csoportok számára, amelyek méltóságának védelme érdekében a bíróság feloszlatta a Magyar Gárda Egyesületet. Mint elmondta, megvannak azok az illetékes szervek és személyek, amelyeknek meg kell tenniük a szükséges lépéseket az ügyben. Közülük az Országgyűlés vezetését említette.

Bajnai Gordon kérésére az igazságügyi miniszter a kormány nevében még pénteken feljelentést tett amiatt, hogy Vona Gábor gárdamellényben tette le képviselői esküjét az alakuló ülésen. A leköszönő miniszterelnök ezt az Országgyűlés alakuló ülésén, a tisztségviselők megválasztása után jelentette be.

Bajnai Gordon leszögezte: ilyen mellényt tilos viselni, Magyarországon ez törvény. Emlékeztetett arra: a független, demokratikus magyar bíróság kimondta, hogy ezt az uniformist olyan szervezet tagjai hordják, amely kívül helyezi magát az alkotmányos kereteken.

Bajnai Gordon felhívta a figyelmet arra, hogy a bíróság nem önmagában a Magyar Gárdát tiltotta be, hanem azt is, amit üzent a szervezet és annak egyenruhája is: a megfélemlítést, a gyűlöletkeltést, a nemzetrontó indulatokat.

Cinizmus kell ahhoz, hogy valaki úgy tegyen, mintha nem értené, hogy a közösség csöndes többsége miért borzad el, vagy éppen retten meg e jelképek láttán - vélekedett. (Morvai Krisztina, a Jobbik EP-képviselője a teremben azt kiabálta: "a szemkilövés is félelmetes".)

Az ülésen Mesterházy Attila ügyrendi javaslattal élt azzal összefüggésben, hogy Vona Gábor, a Jobbik elnök-frakcióvezetője gárdamellényben tette le képviselői esküjét. A szocialista frakcióvezető azt kérte a házelnöktől, hogy a határozathozatal utánra hívja össze az ügyben a házbizottság ülését.

Schmitt Pál házelnök ezután péntek este fél nyolcra összehívta a házbizottság ülését, mint mondta, a parlament jövő heti, várhatóan kétnapos ülésének előkészítése érdekében.

Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium tavaly novemberben úgy egészítette ki a szabálysértési kormányrendeletet, hogy a feloszlatott társadalmi szervezet működésében való részvétel, és a feloszlatott társadalmi szervezet egyenruhájának, formaruhájának nyilvános rendezvényen történő viselése is szankcionálható lett. A tárca akkori közleménye szerint ugyanilyen megítélés alá esik az is, "ha valaki olyan egyenruhát, formaruhát visel, amelyről annak jellegzetes tulajdonságai alapján a bíróság által feloszlatott társadalmi szervezet egyenruhája, formaruhája ismerhető fel".

A jelen ügyben olyan szabálysértési kérdésről van szó, ami pénzbírsággal sújtható, az őrizetbe vétel lehetősége a tettenérés esetén sem merülhet fel; büntetőeljárási kényszerintézkedés pedig azért nem, mert az csak bűncselekmény esetén jöhet szóba.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását