Kóthay: a végsőkig kitartunk az árvízek ellen
Edelényben az utolsó pillanatig kitartanak a töltések mentén, legyen az állami, önkormányzati létesítmény vagy magántulajdonban lévő rész.
2010. május 18. kedd 20:27 - HírExtra
Az államtitkár azért látogatott az észak-borsodi településre, hogy tájékozódjon az Edelényben kialakult árvízi helyzetről.Hangsúlyozta: ezeken a részeken semmilyen beavatkozást nem tehet senki önhatalmúlag, csak kizárólag egyeztetett módon.
Rendkívüli időszak van, ehhez rendkívüli emberek kellenek, hogy megoldják ezt a problémát. Ezek pedig azok, akik a gátakon, a töltéseken védekeznek, illetve az árvízi védekezést szervezik - közölte a tárca szakállamtitkára.
Kifejtette: ennek az a lényege, hogy az egyéni érdekek hátrébb kerülnek, a közösségi érdekek előnyt élveznek. Minden egyes beavatkozás előtt a területileg kirendelt vízügyi szakértő véleménye és jóváhagyása szükséges.
Hozzátette: csak így lehet az egységes, rendszerszemléletű vízkormányzást megvalósítani. Ehhez azonban az is elengedhetetlen, hogy a védekezésben résztvevő szervezetek, hatóságok összehangoltan működjenek.
Ez a védekezés jó példája a szoros együttműködésnek - mondta.Azzal a vízkormányzással, amelyet Edelényben is alkalmaznak, azt akarják elérni, hogy a városnak minél kisebb részét érje a víz. Ilyen, ehhez hasonló beavatkozásokra az elkövetkezendő napokban minden bizonnyal még sor kerül, "nemcsak itt, hanem máshol is" - mondta.
Hozzátette: 70-80 éve nem volt példa arra, hogy három-négy nap alatt leessen az éves csapadékmennyiség 20 százaléka, illetve, hogy az a ciklon, amely kiváltotta ezt a rekordesőt, háromszor pördüljön vissza a Kárpát-medencébe. "Nem lehet kizárni, hogy ez a ciklon a jövő héten ne forduljon vissza" - közölte.
Arról is beszámolt, hogy a következő héten még egy 20-30 milliméteres csapadék várható, "a kellemetlenséget stabilizálja, de a helyzetünket nem" - fejtette ki, hozzátéve: Edelényben megfeszített a munka, hogy legyen esélyük megtartani a várost és a töltést.
Felhívta a figyelmet arra: a romániai oldalon is megjelent a sok víz a medrekben, ami a Tisza felső szakaszán, a Túron, a Szamosban, és a legfrissebb jelentések szerint a Körösök-völgyében is árvízvédelmi készültség elrendelését igényli.
Ebben az a baj, hogy ha ott is kialakul egy komolyabb védekezési igény, át kell csoportosítani az iderendelt erőket.
A rendkívüli készültségben, illetve a veszélyhelyzet kihirdetését követően a vízügyi tárca vezetője kormánybiztosként irányítja az ár- és belvízi védekezést, tehát nem mellérendeltségi, hanem fölérendeltségi körben végezheti a feladatát - jegyezte meg.
Forrás: MTI