Alkotmányt módosított az OGY
Az Országgyűlés csütörtökön elfogadta az alkotmány módosításáról szóló törvényjavaslatot az MTI összesítése szerint.
2010. május 20. csütörtök 11:47 - HírExtra
A fideszes Navracsics Tibor és Répássy Róbert, valamint a KDNP-s Rétvári Bence által kezdeményezett alkotmánymódosítás a parlament létszámát legfeljebb kétszáz főben határozza meg és rögzíti, hogy a nemzeti és etnikai kisebbségek képviseletére további, legfeljebb tizenhárom országgyűlési képviselő választható.
Utóbbi kapcsán az indítványozók rögzítették, hogy egy 1992 óta húzódó alkotmányos mulasztást kívántak pótolni. Kitértek arra, hogy a választási törvény módosításának kell rendelkeznie a kisebbségi képviselők választására vonatkozó speciális szabályokról .
Az alkotmány a módosítás nyomán nevesíti a miniszterelnök-helyettes intézményét.
Az alaptörvénybe bekerült az a rendelkezés is, hogy ha a kormányfő megbízatása halála, választójogának elveszítése, vagy összeférhetetlenségének megállapítása miatt szűnik meg, az új miniszterelnök megválasztásáig a miniszterelnök hatáskörét a miniszterelnök-helyettes gyakorolja, több miniszterelnök-helyettes esetén pedig közülük az első helyen kijelölt.
A módosítás értelmében a minisztériumok és a kormány alá rendelt szervek alkalmazottainak jogállását, díjazását, továbbá felelősségre vonásuk módját a jövőben külön törvény szabályozza.
A képviselők az alkotmány módosításáról szóló indítványról kétszer is zárószavaztak. Miután a javaslatot gépi szavazással elfogadta a Ház, a házelnök újra szavaztatott róla, jelezve, hogy a Fidesz név szerinti voksolást kért. Mint később, a házbizottság ezzel foglalkozó ülése után a plénum előtt Schmitt Pál bejelentette, a tévedést forgatókönyvi hiba okozta, a gépi szavazás - akkor rögtön ki is hirdetett eredménye - az érvényes.
A törvényjavaslatot a Fidesz-KDNP-s és a jobbikos képviselők támogatták, az MSZP-sek többségükben tartózkodtak, az LMP-frakció tagjai - egyikük kivételével - nemmel szavaztak.
A házelnök a törvény sürgős kihirdetését kéri majd a köztársasági elnöktől.
A gépi szavazás az érvényes
A gombnyomásos szavazás érvényes és eredményes volt - jelentette be a házelnök az Országgyűlés plenáris ülésén csütörtökön azt követően, hogy a házbizottság foglalkozott az alkotmánymódosítás zárószavazásának körülményeivel. Schmitt Pál közlése szerint forgatókönyvi hiba okozta, hogy kétszer is szavaztatott az előterjesztésről.
A frakciók képviselői megállapították, hogy az Országgyűlés elnöke a zárószavazás során gombnyomásos szavazást rendelt el, amelynek eredményét kihirdette; ugyanakkor, a Fidesz képviselőcsoportja házszabályszerűen, név szerinti szavazást kezdeményezett, ezt az elnök elrendelte, de az eredményét nem hirdette ki - mondta Schmitt Pál.
Közölte: mind az öt frakció fontosnak tartja, hogy az alkotmány módosításának elfogadását ne kísérje vita, ezért teljes egyetértés volt abban, hogy a gombnyomásos szavazás érvényes és eredményes volt.
A gépi szavazás során 306 igen, 16 nem szavazatot és 35 tartózkodást rögzítettek.
A kétszeri szavazást forgatókönyvi hiba okozta - mondta.
A Ház döntött arról, hogy az Országgyűlés elnöke a törvény sürgős kihirdetését kérje az államfőtől.
A fideszes Navracsics Tibor és Répássy Róbert, valamint a KDNP-s Rétvári Bence által kezdeményezett alkotmánymódosítás a parlament létszámát legfeljebb kétszáz főben határozza meg és rögzíti, hogy a nemzeti és etnikai kisebbségek képviseletére további, legfeljebb tizenhárom országgyűlési képviselő választható. Az új alkotmány nevesíti a miniszterelnök-helyettes intézményét.
Összeült a házbizottság
A szocialisták kezdeményezésére összeült az Országgyűlés házbizottsága csütörtökön azt követően, hogy az alkotmány módosításáról szóló Fidesz-KDNP-s törvényjavaslatról gépi és név szerinti szavazás is lezajlott.
A házbizottsági ülés idején még nem történt meg a név szerinti szavazás összesítésének kihirdetése, a gépi szavazás eredménye 306 igen, 16 nem szavazat és 35 tartózkodás volt.
Az elmúlt húsz évben először fordult elő, hogy ilyen horderejű kérdésben a gépi szavazás után ugyanarról név szerinti szavazást is elrendelt a házelnök - nyilatkozta a házbizottsági ülés után az MTI-nek Tóbiás József MSZP-s frakcióvezető-helyettes, aki szerint ez a hiba a sietségből fakadt és az elmúlt hetek "látlelete". Ez a sietség az alkotmány módosítását olyan helyzetbe hozta, ami "nem ildomos" - fogalmazott.
Hozzátette: a szocialisták kérik a kormányzó többséget, tegyenek arról, hogy ilyen méltatlan helyzet ne állhasson elő még egyszer. Tóbiás József véleménye szerint a Ház működésére vonatkozó szabályokat mindenkinek be kell tartania, és a történtekért "bizonyos értelemben majd valakinek vállalnia kell a felelősséget".
A házbizottságnak az ügyben hozott állásfoglalását a plenáris ülésen ismerteti a házvezetés.
Forrás: MTI/hirextra