Cáfol a Főtáv
Nyilatkozat a Hír TV Célpont műsorának 2010. május 21-ei adásában elhangzott, a FŐTÁV Zrt.-t ért alaptalan vádakkal kapcsolatban.
2010. május 22. szombat 13:31 - HírExtra
A Hír TV Célpont című műsorának 2010. május 21-ei adása alaptalan, légből kapott vádakkal illette a FŐTÁV Zrt.-t. A műsor megtévesztő és hamis információkat közölt a FŐTÁV Zrt.-ről, a vállalat hírnevét súlyosan károsította, a műsort megtekintő nézőket félreinformálta. Vállalatunk elhatárolódik az objektív tájékoztatás gondolatát nélkülöző adástól, továbbá az abban elhangzott hamis vádaktól. Ezen túlmenően megtesszük a szükséges jogi lépéseket a Hír TV és a műsorban megszólaló Joó Tibor ellen.
A Célpont műsor 2010. május 21-ei adása minden alapot nélkülöz, amikor azt állítja, hogy körözött bűnöző dolgozott volna vállalatunk menedzsmentjében. Az adásban megszólaló Joó Tibor soha nem volt sem a menedzsment tagja, nem volt igazgató, sem a vállalatunk munkavállalója: semmilyen jellegű közvetlen jogviszony nem létesült vele.
Társaságunk 2008 márciusa elején a sajtótól értesült megdöbbenten arról, hogy a számára korábban munkát végző cég (DPE Kft.) egyik megbízott munkatársa (Joó Tibor) körözés alatt áll. A FŐTÁV azonnal vizsgálatot folytatott le, amely azt mutatta, hogy sem a fogyasztókat, sem a társaságot nem érhette kár azért, mert egy szerződött partner hamis papírokkal rendelkező, körözött személyt foglalkoztatott. Ebben a helyzetben és annak kialakulásában vállalatunk vétlen volt. A FŐTÁV Zrt. szerződéses kapcsolata a DPE Kft-vel 2008. január 11-én szűnt meg.
A műsor második vádját - "50 millió Hagyónak" - felháborítónak tartjuk és teljes mértékben visszautasítjuk. Elképesztőnek tartjuk azt az állítást, amivel az úr vádol bennünket, ilyen vagy hasonló szerződéseink nincsenek. Megjegyzést érdemel az a tény is, hogy a FŐTÁV a közbeszerzési törvény hatálya alá tartozik, és így valamennyi, szolgáltatás megrendelése kapcsán az említett összeg olyan mértékű, melyhez közbeszerzési eljárás lefolytatása lett volna szükséges a szerződéskötést megelőzően. Objektív tények, jogszabályok támasztják tehát alá annak az ellenkezőjét, amelyet Joó Tibor állít. A FŐTÁV Zrt. a beszerzéseknél és számlák kifizetésénél minden esetben a hatályos jogszabályok szerint járt és jár el, ezért nyugodtan állunk mindenfajta vizsgálat elé, és segítjük azokat a szerveket, amelyek a beszerzésekkel kapcsolatos információk részleteit kívánják megismerni. Továbbá Kovács Lajos, vezérigazgató soha nem mutatta be Joó Tibort Hagyó Miklósnak, és soha nem fogadott el pénzt semmiért, semmilyen szerződéssel kapcsolatban.
A műsor a piacgazdaság működését teljesen figyelmen kívül hagyja, amikor azt kérdezi, hogy miért fizetett ki 180 millió forintot a FŐTÁV Zrt. egy 500 ezres törzstőkéjű cégért. Közgazdaságilag egy cég értékét alapvetően nem csak a törzstőkéje határozza meg, hanem piaci pozíciója, üzleti lehetőségei, várható árbevétele, és üzemi-pénzügyi eredménye, stb. Például a tőzsdei vállalatoknál a piac is ezt értékeli az árfolyamokkal, ezért ilyen alapon egyetlen tőzsdei cég papírjaival sem lehetne kereskedni. A FŐTÁV Zrt. a teljes körű cégértékelésre vonatkozó számításokat elvégezte és auditáltatta. A FŐTÁV Zrt.-nél minden befektetésnél, minden esetben szakértők, könyvvizsgálók értékelik az adott céget és ennek alapján az Igazgatóság dönt-döntött a tulajdonos egyetértésével a cégek megvételéről és annak vételáráról. Ez nem egyéjszakás folyamat, mint ahogy arra a műsor utalt. A FŐTÁV Zrt. a jelenlegi leányvállalata, a Csepeli Hőszolgáltató (CSHSZ) Kft. 100%-os üzletrészének megvásárlásával piacot vett, egy új üzletág alapjait kívánta megteremteni, és így a törzstőke összege nem befolyásolta a döntést. Az akvizícióval Magyarországon elsőként a piacon a CSHSZ Kft. tud nyújtani távhő- és távhűtési szolgáltatást, amivel a csepeli Rákóczi Liget lakópark fűtése és klimatizálása oldódott meg. A CSHSZ és a lakópark ingatlanfejlesztője erről a folyamatról többször tájékoztatta a lakókat lakossági fórumokon (pl. 2009. február 16-án), ahol Balog Róbert, a FŐTÁV szóvivője, valamint a CSHSZ ügyvezetője is aktívan részt vett.
Az adásból ráadásul kiderül, hogy a Hír TV Célpont című műsora az adatokat sem ellenőrzi, inkább egy körözött személy meséjének hisz. Ugyanis a CSHSZ esetében az eredetileg 180 millió forintos vételárat az ingatlanpiaci recesszió és vállalatunk 2009 szeptemberében megtartott felülvizsgálata eredménye miatt újratárgyaltuk. A tárgyalási folyamat lezárásaként 2010 márciusában a vételárat 122,5 millió forintra csökkentettük, amely 57,5 millió Ft-tal alacsonyabb az eredetinél. A projekt kiemelkedően fontos vállalatunk életében, hiszen ezáltal nemcsak új fogyasztót szereztünk a piacon, hanem kiterjesztettük szolgáltatási tevékenységünket is.
Az alaptalan vádak miatt a FŐTÁV Zrt. bejelentést tett a Fővárosi Főügyészségen Joó Tibor, valamint a Hír TV ellen, kérve az ügy teljes körű kivizsgálását; és az alaptalan vádak valótlanságának megállapítása esetén, az azt közlő személyek felelősségének felderítését. Ezen túlmenően jogászaink jelenleg vizsgálják Joó Tibor büntetőjogi felelősségét.
Budapest, 2010. május 21.
Kovács Lajos, a FŐTÁV Zrt. vezérigazgatója
Forrás: MTI