Megalakult a református tényfeltáró bizottság
Megalakult a református tényfeltáró bizottság; az egyház zsinatának döntése szerint a testület tagjainak fő feladata, hogy "a korszak elnyomó szervezeteinek az egyházakkal kapcsolatos működési mechanizmusát vizsgálják és feltárják" - közölte Csoma Áron, a zsinat szóvivője hétfőn az MTI-vel.
2010. június 7. hétfő 18:19 - HírExtra
A tényfeltáró történészi bizottságnak azt is kutatnia kell, hogy "a rendszer milyen eszközöket használt az egyház életének figyelésére, korlátozására és megszorítására" - tette hozzá a szóvivő.
Mint elmondta, a Magyarországi Református Egyház zsinata a legutóbbi ülésén döntött a bizottság felállításáról. A zsinat csak másodlagos feladatként jelölte meg, hogy a testület "az elnyomó rendszer működésének feltárása közben a látóterébe került személyekkel kapcsolatosan tényfeltáró kutatásokat végezzen" - közölte Csoma Áron.
A bizottság tagjai: Horváth Erzsébet, a Zsinati Levéltár vezetője, Dienes Dénes, a Sárospataki Református Kollégium Tudományos Gyűjteményeinek igazgatója és Szabadi László, a Tiszántúli Református Egyházkerület Levéltárának igazgatója.
A tényfeltáró bizottság gyűjti majd össze a különböző levéltárakból a meghatározott időszakra vonatkozó dokumentumokat, amelyek a Zsinati Levéltárba kerülnek majd. A testület negyedévente tesz jelentést, ezeket viszont egyelőre nem hozzák nyilvánosságra - közölte Csoma Áron.
Kitért arra, hogy Bölcskei Gusztáv püspök, a zsinat lelkészi elnöke a múlt heti ülésen hangsúlyozta: a tényfeltáró történész bizottságnak még nem tisztázott a működési rendje, az, hogy milyen keretek között fog tevékenykedni, s kik fogják a bizottság tagjainak irányításával és ellenőrzésével a dokumentumokat feldolgozni.
A zsinat javasolta azt is, hogy állítsanak fel egy múltfeltárással foglalkozó intézetet a Károli Gáspár Református Egyetemen, ahol fiatal történészek bevonásával folyhat majd a munka - mondta a szóvivő.
Forrás: MTI