2024. november 23. - Kelemen, Klementina
Vágner Lászlóval, az egyik legismertebb, immáron visszavonult magyar futballbíróval beszélgettünk. Megtudtuk, hogy mi volt a legkedvesebb mérkőzése, kinek szurkol a vébén valamint hogy mi a véleménye a bírói tévedésekről.
2010. június 15. kedd 17:02 - Győry S. József
Hogyan lett futballbíró?

Huszonnyolc éves koromban kezdtem el a játékvezetést. Székesfehérváron voltam katonatiszt, a kollégákkal nagyon sokat futballoztam. Egy felhívásra döntöttem úgy, megpróbálom a játékvezetést.

Mi kell ahhoz, hogy valaki bíró lehessen?

Egy több mint két hónapos tanfolyamon kell részt venni, amelynek van egy központilag előírt tematikája. Ez elméleti és gyakorlati vizsgát is magában foglal, csakúgy, mint egy fizikai tesztet. A legvégén egy bizottság előtt kell számot adni a jelentkezőnek a tudásáról, utána vezethet a játékvezető mérkőzést, természetesen a legalacsonyabb osztályban. Természetesen a futball minden szabályának a pontos ismerete maximálisan elengedhetetlen.

Egy FIFA kerettag bíró mennyiben kap plusz felkészítést egy nem kerettag játékvezetőhöz képest?

Ahhoz hogy valaki FIFA játékvezető legyen, hosszú szamárlétrát kell végigjárnia. Mindenképpen el kell érni az NB1-es szintet, a játékvezetői bizottság közülük választja ki azokat a bírákat, akiket a FIFA figyelmébe ajánl. Minden országnak van egy kvótája. Magyarországnak nagypályás férfi kategóriában hat fő, nőiben három fő, futsalban két fő: ennyi játékvezetőt jelölhetünk minden évben, amely mindig januárban realizálódik.

Valamennyire mindenki ismeri a futballt, illetve a játékvezető szerepkörét. Mely dolgok azok, amire oda kell figyelnie, de a nagyátlag nincsen vele feltétlenül tisztában?

Számtalan dologra kell odafigyelni. A csapatokkal idézőjelbe téve kapcsolatot kell tartani, valamint fontos a család és a munkahely harmóniája. Ezek mind szükségesek ahhoz, hogy egy játékvezető nyugodt körülmények között tudjon felkészülni egy mérkőzés lebonyolítására. Ha vége egy meccsnek, akkor nekünk is a regenerálódás időszaka következik, mind testileg, mind szellemileg.

Igen sikeres bírói pályafutásának mi volt a csúcspontja?

Egy korábbi vébé
Franciaországban rendezték a XVI., az 1998-as labdarúgó-világbajnokság-ot, ahol a nemzetközi játékvezetői pályafutásának csúcspontja lett a meghívás. Megfelelő szakmai munkájának elismeréseként két mérkőzést vezetett: Bordeaux-ban a Skócia-Norvégia(1:1), Nantes-ban pedig a Chile-Kamerun (1:1) találkozót. Az utóbbi találkozón a kameruni játékosok az eredményesség érdekében derékon alul nem rúgtak (a szabály tiltja a játékosra irányuló rúgást!), csak csípőtől felfelé, ott amit elértek azt megrúgták, és az nem a labda volt.[forrás?] Búcsúzóul Párizs-ban, az egyik nyolcaddöntő mérkőzésen, a Brazília-Chile találkozón tartalék játékvezető volt. A Chile-Kamerun mérkőzésen történtek miatt Vágner a vita középpontjába került, amiért érvénytelenítette a kameruni François Omam Biyik látszólag szabályos gólját, ami a következő körbe juttatta volna az afrikai csapatot. A gól előtt Patrick Mboma néhány tizedmásodperccel korábban látszólag meglökte chilei védőjét. Utólag a TV-s visszajátszások nem támasztották alá Vágner ítéletét.
Nagyon sok mérkőzést volt alkalmam vezetni, természetesen az 1996-os Bajnokok Ligája elődöntő vezetése kiemelkedik közülük, csak úgy, mint az UEFA kupa elődöntő. Az 1998-as világbajnokság is felejthetetlen volt, de mind közül kiemelkedik egy Dortmund- Bayern München BL negyeddöntő, ahol a 108. percben lőtt góllal a Dortmund jutott tovább.

Melyik csapatnak szurkol a világbajnokságon?

Én mindig a játékvezetői csapatnak szurkolok. Kassai Viktor ma este mutatkozik be a Brazília- Észak Korea mérkőzésen. Nem szerencsés dolog, ha egy játékvezető bármely csapatnak szurkol egy mérkőzésen, főleg nem akkor, ha ezt kifelé is mutatja.

Mi a véleménye Dél-Afrikáról? Alkalmas hely egy vébé megrendezésére?

A stadionokban minden rendben van, lényeges probléma a rendezéssel sincsen, a mérkőzések a szabályoknak megfelelően zajlanak. Úgy gondolom, hogy minden feltétel adva van ahhoz, hogy a pályán dőljön el a világbajnok cím sorsa. A csapatokat eddig semmilyen olyan külső tényező nem érte, amely befolyásolná a mérkőzések kimenetelét.

A téves bírói ítéletek kiküszöbölése érdekében szükség lenne egy testületre, aki az ominózus eset lassítása alapján dönt?


Ez egy roppant összetett dolog. Természetesen azt a változatot is lehet követni amit Ön említett, de én ezt nem tartanám egy szerencsés megoldásnak. Ha megállítanák a mérkőzést és értékelnék a kérdéses esetet, az nagyon rontaná a meccs élvezhetőségét. Továbbá számtalan olyan szituáció van ami nem fekete-fehér; ki döntené el, hogy mi legyen az ítélet? Tegyük fel, hogy lesgól születik és megállítjuk a játékot. De mi legyen azután, miután kiderült, hogy mégis érvényes a gól? Nem tudunk minden játékost milliméterre pontosan visszaállítani arra a helyre, ahol a lefújás előtt tartózkodott. A technika fejlesztése mindenképpen egy jó dolog, de én amellett vagyok, hogy azonnal szülessen egy helyes döntés.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Sport témában
Kijutunk-e a labdarugó világbajnokságra?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását