Wimbledon 2010
Noha a világ és a sportbarátok a dél-afrikai világbajnokságra fókuszálnak, nem szabad megfeledkeznünk az év legrangosabb tenisz tornájáról, Wimbledonról. A most kezdődő tenisz ünnep újabb Federer-Nadal csatát hozhat, a teniszrajongók legnagyobb örömére.
2010. június 21. hétfő 07:15 - Vuksitz Balázs
A wimbledoni All England Club idén is megnyitja kapuit a világ legjobb teniszezői számára. A klub 1877 óta rendezi meg füves pályás versenyét, ahol a legnagyobbak mérik össze tenisztudásukat. A 2010-es kiírásban természetesen a két klasszis,
Rafael Nadal és
Roger Federer is szerepel. Nadal párizsi diadalával átvette a vezetést a világranglistán Federertől, aki most válaszolhat az újabb trónfosztásra.
A tornáról, a „párharcról”, és sok egyébről beszélgettünk Kisgyörgy Gergellyel, a SportTv szakkommentátorával, egykori profi teniszezőnkkel.
M
it vársz az idei Wimbledontól, kit tartasz a legnagyobb esélyesnek?
Nagyon sok színvonalas mérkőzésre számítok az idei Wimbledonon, szerintem mind a férfi és női mezőnyben kiélezett csaták várhatóak. Az esélyekről szólva, Federer és Nadalon kívül van még jó pár olyan játékos, aki képes a hosszabb menetelésre. Gondoljunk csak Robin Söderlingre (a svéd teniszező a Roland Garros negyeddöntőjében négy szettben legyőzte Federert, majd döntőbe jutott) vagy a sokad virágzását élő Lleyton Hewittra. Ettől függetlenül Federer-Nadal döntőre számítok. szeretném is az ők kettejük párharcát látni.
A britek büszkesége Andy Murray - akin mindig hatalmas a nyomás Wimbledonban - szerinted képes-e arra hogy az előbb említett két játékostól elorrozza a wimbledoni címet?
Addig, amíg Federer vagy Nadal ott van a porondon Murraynek hatalmas szerencse kell ahhoz, hogy megnyerje Wimbledont. Egyrészt az ő füves játéka még elég bizonytalan, másrészt nem tartom akkora játékosnak, mint a svájcit vagy a spanyolt.
Visszatérve Federerre, látsz benne több Grand Slam győzelmet?
Wimbledon
Az első wimbledoni bajnokságot
1877-ben rendezték az
All England Lawn Tennis and Croquet Club felügyelete alatt. Ekkor még csak férfi egyes versenyt rendeztek. Az
All England Club először
1884-ben rendezett női egyéni és férfi páros versenyt. A női és a vegyes páros versenyeket
1913-ban vezették be. A bajnokság
1922-ben költözött jelenlegi helyére.
1921-ig az előző év nyertese ugyanabban a versenyszámban
bye-jal automatikusan továbbjutottak a második körbe (tehát nem kellett első körös meccset játszaniuk). Ez alól kivétel volt a női páros és a vegyes páros versenyszám. Ez azonban ahhoz vezetett, hogy sokan könnyedén megvédték előző évi címüket, hiszen sokkal többet pihenhettek, mint a többi játékos, akik kezdettől fogva játszottak. Ezért
1922-ben eltörölték ezt a szabályt, és azóta a címvédők is játszanak az első körtől kezdve.
A mostani Wimbledonon kívül egy-két Grand Slam tornát fog még szerintem nyerni, többet nem jósolnék. Ugye ő már 28 éves, kezd kifelé tartani abból a korból, ami teniszezőknél ideális, és hát a motivácó hiányát is fel lehet fedezni nála. A kisebb tornákon már nem ad ki mindent magából - legutóbb ki is kapott Halle-ben egy ATP versenyen - nem annyira éhes a sikerre. A nagy tornákon persze jobban odafigyel, jobban koncentrál a játékra.
A Roland Garroson ugyan elvérzett, ellenfele a svéd Söderling csak fantasztikus tenisszel tudta megverni. A világranglista tetején eltöltött időt tekintve dönthet még meg rekordot, talán ezt nevezhetjük motivációnak. Ehhez meg kell nyernie az idei Wimbledont, mivel Nadal Párizsban átvette a vezetést. Ha Federer azonban veszít, búcsúzhat korábban szerzett világranglista pontjaitól és távolabb kerül ettől a céltól.
A női mezőnyt nézve mit gondolsz, ki lesz ott a döntőben? A Williams-testvérek újból?
Személy szerint Justin Henint nagyon várom a döntőbe. A hölgyek mezőnyében az ő játékát szeretem legjobban, az ő játéka kiemelkedő. Változtatja az ütéseket, dinamikus a mozgása a pályán. Hogy ki lehet az ellenfele az szinte megtippelhetetlen. Talán Serena Williams az, akiben még mindig látok potenciált, mentálisan nagyon erős.
Maradjunk egy kicsit a hölgyeknél. Mit gondolsz az esélytelenebbnek mondott versenyzők győzelmeiről, a női élmezőnyről?
Nagyot változott a korábbi időkhöz képest. Régebben a legjobb nyolc versenyző között dőlt el egy-egy cím, és nem is kellett komoly tudás ahhoz, hogy az alacsonyabban rangsorolt versenyzők elleni győzelmüket megjósoljuk. Mára összetorlódott az élmezőny, és a játék is megváltozott. Elment sajnos abba az irányba, hogy ki tud nagyobbat ütni a labdába. Elképzelés, taktikát szinte nem is lát az ember, hanem tényleg arról szólnak az mérkőzések, működik-e az a bizonyos nagy ütés vagy sem. Ezzel szemben a nagy klasszikusok, mint például Martina Navratilova vagy Steffi Graf variálták a teniszt, úgymond kicsit férfias játékot képviseltek.
Hogyan vélekedsz a tenisz fejlődéséről, jövőjéről?
Nagyban megváltozott a tenisz az utóbbi 10-15 évben. Elég csak Wimbledonra gondolni. Korábban elképzelhetetlen volt, hogy nem szerva-röpte játékkal nyerjen valaki, most pedig majdnem mindenki az alapvonalról játszik. Általában véve nagyobbakat ütnek a labdába, ezért lassítani kellett a wimbledoni talajt, és a labdát is.
Várhatunk-e magyar versenyzőtől kiemelkedő eredményt Wimbledonban, vagy más Grand Slam tornán?
Nagyon bízok abban, hogy a fiataloknak (pl. Babos Tímea, Fucsovics Márton) sikerül a legjobbjukat nyújtani korosztályukban, és később él-játékosok lesznek. Igaz ehhez nagyon sok minden kell. Természetesen drukkolok Czink Melindának és Szávay Ágnesnek is. Ági pályafutása remélem, újból felfelé ível, és a Top mezőnybe jut. A játéka alapján a legjobb tízben a helye, és bízom abban, hogy megtalálja nyerő formáját.
Végezetül a futball vébéről kérdeznélek. Követed az eseményeket?
Igen, nézem meccseket.
Kinek drukkolsz?
Olaszországnak. Sokáig edzettem ott, és nagyon sok barátom származik onnan. Olaszország szinte a második otthonom.