Magyarországnak nincs konfliktusa Szlovákiával?
Magyarországnak nincs konfliktusa Szlovákiával - jelentette ki a Berliner Zeitungban megjelent interjújában Martonyi János, aki hangsúlyozta azt is, hogy a kettős állampolgárságról elfogadott törvény csak egy már hatályban lévő törvény apró módosítását jelenti.
2010. július 13. kedd 13:14 - HírExtra
A magyar külügyminiszter a baloldali lap kérdésére válaszolva leszögezte, hogy Magyarország semmifajta konfliktusban nem áll Szlovákiával. "A két ország között nézetkülönbség van, de nem konfliktus" - válaszolta Martonyi a Berliner Zeitung munkatársának, aki a többi között azt tudakolta, hogy miért vitte Magyarország az Európai Bíróság elé Sólyom László akkori köztársasági elnök tavalyi szlovákiai beutazásának megtagadását.
A magyar lépés célja az, hogy jogbiztonságot teremtsen - fogalmazott a külügyminiszter, hangoztatva, hogy a nézetkülönbségek rendezésének civilizált módját csakis a jogi út jelentheti. "Tudni akarjuk, vajon a személyek szabad áramlása mindenkire érvényes-e, beleértve az államfőket is" - jelentette ki Martonyi János, mindezt fontosnak nevezve az európai jogrend szempontjából.
A német lap újságírója úgy értékelte, hogy felháborodást váltott ki a magyar kormány azzal a törvénnyel, amely kettős állampolgárságot irányoz elő a külföldön élő magyarok számára. Vajon mindezt nem lehetett előre látni? - tette fel a kérdést a Berliner Zeitung.
Válaszában Martonyi János hangsúlyozta: valójában csak egy már meglévő törvény apró módosításáról van szó. A szomszédos országokban élő magyarok kivételével már eddig is minden külföldön élő magyar állampolgárságot szerezhetett - jelentette ki a külügyminiszter, és utalt arra, hogy mostantól mindezt már a szomszédos országokban élők is megtehetik.
Mindezzel összefüggésben Martonyi János értetlenségét fejezte ki a felháborodás miatt, amely - mint Szlovákiára utalva kijelentette - csakis egy országban létezik. Nincs felháborodás Romániában - ahol 1,5 millió magyar él -, és nincs Szerbiában és Horvátországban sem - jelentette ki a miniszter.
A miniszter utalt arra is, hogy a trianoni emléknapra vonatkozó, a magyar parlament által elfogadott törvényben - mint hangsúlyozta - emlékezésről és a szomszédokkal való megértésről van szó. A törvény egyetlen szóval sem utal területi kérdésekre - jelentette ki a miniszter, hozzátéve: "Mi magyarok ugyanakkor még mindig egy kulturális nemzet vagyunk, függetlenül attól, hogy melyik országban élünk."
Forrás: MTI