Gondosan kitervelték a gyilkosságot?
Aprólékosan kidolgozott terv szerint hajtották végre a romák elleni támadásokat azok a férfiak, akik ellen vádemelési javaslattal zárta le a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) az egy éve tartó nyomozást; a négy férfi célja az emberölés volt.
2010. augusztus 10. kedd 18:47 - HírExtra
Csizner Zoltán, az NNI megbízott vezetője hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: a romák elleni támadások ügyében indított nyomozás során olyan személyi és tárgyi bizonyítékokat szerzett be a rendőrség, amelyek zárt láncot alkotnak, továbbá az elkövetők személyét egyértelműen bizonyítja.
Az elkövetők aprólékosan kidogozott terv szerint hajtották végre a támadásokat. A bűncselekményt megelőzően terepszemlét tartottak, így figyelembe vették a kiszemelt utca megközelítését, a lehetséges, kis forgalmú menekülési útvonalakat. A rendőrök a gyanúsítottak elfogásakor a bűncselekményekhez használt fegyverek mellett megtalálták a térképrészleteket és olyan mobiltelefonokat is, amelyet kizárólag "akció közben" használtak.
Az MTI rendőrségi forrásból úgy tudja, a gyanúsítottak több településen is úgy csaptak le, hogy járművüket a bűncselekmény helyszínétől több kilométerre hátrahagyták, és a kiszemelt utcát szántóföldeken, mezőkön keresztül gyalogosan közelítették meg. Bár a gyanúsítottak vigyáztak arra, hogy nyomokat ne hagyjanak hátra, a rendőröknek DNS-mintát, cipő-, és autógumi-lenyomatot is sikerült rögzíteniük.
Azt, hogy több kilométerről közelítették meg az áldozatok házait, az is alátámasztja, hogy az első támadás helyszínén, a Pest megyei Galgagyörkön március 2-án tartott helyszíni bizonyítási eljáráson K. Árpád Sándor megmutatta miként közelítették meg a hegyoldalon keresztül a házakat, és beismerte, hogy puskával rálőtt több, cigány családok által lakott házra.
Egy nappal később egy másik gyanúsítottast, Cs. Istvánt szállították helyszíni kihallgatásra Tiszalökre, és szintén több kilométeres távolságban rögzítették a nyomozók a bűncselekmény körülményeit. A férfit azzal gyanúsítják, hogy ő vitte a gyilkosság helyszínére az elkövetőket, ezáltal pedig a hatóság szerint bűnsegéd volt az előre kitervelt emberölésben. A tiszalöki 54 éves férfi áldozatot a gyanú szerint K. Árpád lőtte le egy besenyszögi rablás során szerzett golyós fegyverrel.
Az NNI közlése szerint a tiszalöki támadás után az elkövetők elakadtak autójukkal, és abban hibáztak, hogy az "akciós telefonon" kértek segítséget. A rendőrség ekkor már több millió telefonhívást ellenőrzött, így a hálón fennakadt az a telefonszám, amelyet csak egy évvel korábban, az első bűncselekmény helyszínén, Galgagyörkön, valamint az utolsó két támadás helyszínén, Kislétán és Tiszalökön használtak.
A rendőrség nemcsak a SIM-kártyák hívószámait, hanem a készülékek IMEI-azonosítószámát is ellenőrizték, így jutottak el három készülékhez és négy SIM-kártyához, amelyet korábban csak egymás közötti hívásokra használtak.
A tiszalöki segítségkérő telefonhívás után a rendőrök eljutottak K. Árpád sógornőjéhez, rajta keresztül pedig a testvérpárhoz, és az általuk gyakran látogatott Perényi 1 nevű debreceni sörözőhöz, ahol hangtechnikusként és kidobóként dolgoztak. Ellenőrizték kapcsolatrendszerüket, előéletüket, szokásaikat, és kiderült, hogy K. Árpád sógornőjének a tulajdonában van az az ezüstszínű Opel Astra, amelynek a nyomait négy bűncselekmény helyszínének - Galgagyörk, Tarnabod, Alsózsolca és Nagycsécs - közelében rögzítették.
Az NNI tavaly augusztus 21-én nem sokkal hajnali 2 óra után fogta el a gyanúsítottakat a szórakozóhelyen, ahol egy fal mögé rejtve megtalálták a fegyvereket is. Az akcióban 85 kommandós, 100 nyomozó vett részt, és az elfogással párhuzamosan 13 helyszínen tartottak házkutatást. Előállítottak nyolc embert, közülük négyet meggyanúsítottak a bűncselekmény-sorozatban való részvétellel.
Időközben kiderült az is, hogy tavaly április 23-án, a tiszalöki bűncselekmény elkövetése után nem sokkal (a gyilkosság este 10 óra előtt történt) a településtől 34 kilométerre ellenőriztek egy autót, amelyet a sofőr, Cs. István vezetett. A rendőr akkor este felírta a férfi adatait, de nem keltett gyanút, mert egyedül ült a járműben.
A magyar KFOR-misszióban Koszovót is megjárt volt szerződéses katona, Cs. István elfogásáról szólva egy sajtónyilatkozatában elmondta: amikor a rendőrök a debreceni Perényi 1 nevű szórakozóhelyen lecsaptak a gyanúsítottakra, igazoltatása után elengedték, majd miután telefonon visszahívták a sörözőbe, csak akkor vették őrizetbe.
A négy gyanúsított 9 helyszínen intézett támadást romák ellen, összesen 78 lövést adtak le, 7 helyszínen összesen 11 Molotov-koktélt dobtak el. A bűncselekmények során hatan haltak meg, köztük egy ötéves gyerek, öten súlyosan megsérültek. A nyomozók szerint összesen 55 ember testi épségét veszélyeztették a gyanúsítottak.
Három gyanúsítottat - K. Árpádot, K. Istvánt és P. Zsoltot - társtettesként, sok ember életét veszélyeztetve, részben 14 év alatti sérelmére, előre kitervelten, aljas indokból, több emberen elkövetett emberöléssel, csoportos fegyveres rablással és lőfegyverrel és lőszerrel visszaéléssel, míg a két helyszínen sofőrként "dolgozott" Cs. Istvánt előre kitervelten, több emberen elkövetett emberöléssel gyanúsítják a rendőrök.
Forrás: MTI