Rétvári Bence: Közelebb hozzuk a közigazgatást a fiatalokhoz
A kormány először tartja meg az úgynevezett ReGeneráció nevű karrier-expót szeptember 18-án, a Millenáris Parkban. Rétvári Bence államtitkárt kérdeztük a Magyar Közigazgatási Ösztöndíjról.
2010. szeptember 10. péntek 16:34 - Forján-Vass Máté
Magyar Közigazgatási Ösztöndíj
Ehhez az öszötndíjhoz most lehet először folyamodni. Ebben az évben 300 fiatal diplomás számára kínál lehetőséget. A lényege, hogy a a pályázónak lehetősége nyílik arra, hogy külföldön ismegismerje azt a szakágat, ami érdekli. Például, ha a mezgazdaság érdekli, elmehet félévre a dán mezőgazdasági minisztériumhoz. Ott megismerheti a kinti munkamódszereket, adminisztrációs rendszert, munkajogot.
A páláyzóknak lehetősége lesz arra, hogy a kint megszerzett tapasztalatait a hazai közigazgatásban hasznosíthatja. Ezzel is lehet javítani a hazai közigazgatás rendszerén.
Az új kormány egyik célkitűzése volt, hogy
hatékonyabbá teszik a hazai közigazgatást. Ennek egyik lépése a ReGeneráció néven elindult program, amelyben bemutatkoznak a hazai közigazgatási ágazatok. A program során ismertetik a Magyar Közigazgatási Ösztöndíjat, amely segítségével 300 fiatal lehetőséget kap arra, hogy megismerje a külföldi közigazgatást.
A rendezvényről, és a távlati célokról Rétvári Bencét, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkárát kérdeztük:
Mi a célja ennek a rendezvénynek?
Minél átláthatóbb és minél vonzóbb pálya legyen a diplomás fiatalok számára a közigazgatás. Sajnos rengeteg diplomás hagyja el ma Magyarországot, főleg azok, akik a legjobban teljesítenek. Szeretnénk bemutatni, hogyha valakinek jó teljesítménye van, akkor a közszolgálaton belül nagyon jó karrierlehetőségek várják. Nem csak a magánszférában lehet szép pályát befutni.
Kik mutatják be a közigazgatást?
Jelen lesz minden minisztérium és minden államtitkárság. Mindenki bemutatja a saját intézményrendszerét. Elmondják az érdeklődőknek, hogy hol lehet becsatlakozni munkavállalóként és azt is, hogy milyen életpályát kínálnak. Minden ágazatnak bemutatjuk a működési struktúráját, a háttérintézményeket, munkahelyeket.
Emellett lesznek beszélgetések, például Navracsics Tiborral, de megjelennek kabinetfőnökök és más vezetők is. Ők fiatalok számára fognak beszélni a szakmai dolgokról.
Ezek az események párhuzamosan zajlanak. A részterületek standszerűen lesznek ott. Ezekhez lehet odamenni, attól függően, hogy ki mire kíváncsi. A vendégek pedig színpadi beszélgetésen lesznek ott.
A fentiek mellett lesz egy úgynevezett fő személyzeti központ, amely bemutatja azt az ösztöndíj programot. Ennek segítségével a pályakezdők kimehetnek külföldre idén ősztől. Ennek időtartama 6-9 hónap. Ott megismerhetik az általuk választott ágazatot, az ottani jogszabályokat, munkakultúrát, szaknyelvet.
Ez az ösztöndíj a Magyar Közgazdasági Ösztöndíj. Hogy választják ki a háromszáz fiatalt?
Pályázat alapján. Ezt az elkövetkező hetekben nyújthatják be. Mi kiértékeljük, hogy melyik helyre ki lenne a legalkalmasabb személy. Például a Portugál Szabadalmi Hivatalba kit kéne kiutaztatni. Amikor pedig visszajött, a tudását a magyar közigazgatásban tudja hasznosítani.
Milyen végzettségű embereket keresnek?
Én úgy gondolom, hogy a közigazgatáshoz mindenképpen kell jogi végzettség. Az sem hátrány, ha az adott területen, ahova jelentkezni kíván, van szakmai ismerete.
Ha jól láttam, a 35 éves a jelentkezési korhatár. Miért éppen ennyi?
Azért 35, mert ez egy hosszú távú program. Ezt a programot évről évre meg akarjuk hirdetni. A lényeg, hogy a jó teljesítményt nyújtó fiatalokat hívjuk be a közigazgatásba.
Az előző kormány azzal próbálkozott, hogy top menedzsereket hívott be az üzleti szférából. Bár voltak részterületek, ahol jól működtek, de ezzel nem tudták a közigazgatás rendszerét minőségileg javítani. Ők egy versenyszerű, minél nagyobb haszonnal járó intézményrendszert akartak. Ez ellentétes a közigazgatás alapvető szemléletével.
Mi azt szeretnénk, ha a fiatalokból az évek során kinevelődne egy közigazgatási vezetői kar, akiknek a szemlélete sokkal inkább a közösség javát, a közjót szolgálná.
Ez a program összefügg azzal, hogy a kormány amúgy is át akarja alakítani a közigazgatást?
Igen. Kapcsolatban van a kormányzati struktúra módosításával, a kormánytisztviselői törvény meghozatalával, és a kormányhivatalok január elsejei átalakításával.
Ezekre a változásokra miért van szükség?
Jelenleg nem működik jól a rendszer. A közvélemény-kutatások is ezt mutatják, hogy az emberek elégedetlenek vele. Nem érzik azt, hogy a jelenlegi rendszer segítene. Például, ha ma egy problémával az államhoz fordulunk, el kell menni több helyre.
Mi ezen szeretnénk módosítani. Egyrészt a jogszabályok jobb minőségével, hogy követhetőek legyenek. Másrészt a szervezetek átalakításával, hogy ne kelljen egy dolog elintézéséhez több helyre fordulni. Az állam átveszi egy helyen a kérelmet, és az intézményein belül foglalkozik vele.
Mi lesz ezzel a programmal akkor, ha a következő kormányok eltörlik?
Mi, amíg megtehetjük, megszervezzük. Azt szeretnénk, hogy a fiatalok ne csak a futottak még kategóriaként tekintsenek a közigazgatási állásokra. Legyenek olyanok, akik életcéljuknak tartják, hogy itt dolgozzanak.
A lényeg, hogy megismertessük a fiatalokkal a közigazgatási pályát. Illetve, hogy növeljük ennek a presztízsét.