2024. november 26. - Virág

Választás: sorsolás és ábécérend

Az októberi önkormányzati választás szavazólapjain a választás-típustól függően ábécé-sorrendben vagy sorsolás szerinti sorrendben szerepelnek a jelöltek, jelölő szervezetek.
2010. szeptember 12. vasárnap 21:56 - HírExtra
A helyi valamint a területi választási bizottságok a hétvégén döntöttek az októberi önkormányzati választás szavazólapjainak "képéről", vagyis imprimálták a szavazólapokat.

A tízezernél kevesebb lakosú településeken úgynevezett "egyéni listás" rendszerben választják meg a település lakosságszámától függő számú tagból álló képviselő-testületet. Itt a szavazólapon a választópolgár akár egy, akár több, de legfeljebb annyi jelöltre szavazhat, ahány egyéni listás mandátum a településen kiosztható.

A tízezernél több lakosú településen vegyes rendszerben választják a képviselőket: azok egyéni választókerületből vagy kompenzációs listáról szerezhetnek mandátumot. Ám a választók csak az egyéni listás képviselőkre szavaznak, a kompenzációs mandátumokat az egyéni választókerületekben mandátumot nem eredményező, úgynevezett töredékszavazatok alapján osztják ki. Az egyéni választókerületekben a jelöltek egy képviselőre voksolhatnak.

A 3.200 településen polgármestert és Budapesten főpolgármestert is választanak a szavazók, és csak egy jelöltre szavazhatnak érvényesen.

Ez a négyféle szavazólap ábécé sorrendben tartalmazza a jelöltek hivatalosan használt családi és utónevét (ha szükséges, a második keresztnevet vagy más megkülönböztető jelzést), valamint a jelölőszervezetek nevét (ha a jelölőszervezet kérte, akkor annak rövidítését is), valamint a független jelölés tényét.

Külön szavazólap szolgál azonban a fővárosi és a megyei listás szavazásra, ezeken a Fővárosi Közgyűlés, illetve a megyei közgyűlések tagjait választják meg. Ez a kétfajta szavazólap azonban nem ábécé-sorrendben, hanem a területi választási bizottság által kisorsolt sorrendben tartalmazza a jelölő szervezetek nevét.

A szavazólapon fel kell tüntetni a listán induló jelöltek közül az első öt jelölt nevét is, a jelölő szervezet által bejelentett sorrendben.
A fővárosi és a megyei listás szavazólapon, valamint a polgármester szavazólapján a jelölőszervezet bíróság által bejegyzett neve mellett a jelölőszervezet kérésére fel kell tüntetni annak rövidítését, jelképének, illetőleg jelvényének fekete-fehér színű lenyomatát.

Ha több jelölőszervezet közösen indított jelöltet, vagy közösen állítottak listát, akkor a szavazólapon valamennyi jelölőszervezet nevét fel kell tüntetni.

Településenként és kisebbségenként külön szavazólap készül a kisebbségi választásra is. Ezeket a szavazólapokat két nyelven (magyarul és a kisebbség nyelvén) kell elkészíteni, a jelölt, illetve a jelölőszervezet nevét csak a kérésükre kell feltüntetni a kisebbség nyelvén is.

Ezeken a kisebbségi szavazólapokon a jelöltek a helyi választási bizottságok által kisorsolt sorrendben szerepelnek.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását