Az MSZP és az LMP közösen fordulnak Schmitt Pálhoz
Az MSZP és az LMP közösen fordul Schmitt Pál köztársasági elnökhöz, hogy "vesse latba tekintélyét és emelje fel szavát" az Alkotmánybíróság hatáskörét érintő fideszes javaslat ügyében - mondta az LMP frakcióvezetője Mesterházy Attila szocialista frakcióvezetővel közösen tartott szerdai, parlamenti sajtótájékoztatójukon.
2010. október 27. szerda 11:49 - HírExtra
Ezt Schiffer András és Mesterházy Attila közösen tartott szerdai, parlamenti sajtótájékoztatójukon jelentették be.
Schiffer András azt mondta, élnek azzal a köztársasági elnök által a hétfői frakcióvezetői egyeztetéseken felajánlott lehetőséggel, amely szerint ha szükséges a közbenjárása, akkor nyitva áll a kapuja.
Mesterházy Attila úgy fogalmazott: állásfoglalást kérnek Schmitt Páltól arról, hogyan látja a kialakult helyzetet és mit gondol a Lázár János által kedden bejelentett alkotmánymódosítási javaslatról.
A Schmitt Pálnak küldött levelükben a frakcióvezetők felidézték azt is, hogy hogy az államfő korábban annak a véleményének adott hangot, hogy az új alkotmányban nagyobb teret kellene adni a népszavazás intézményének.
A szocialista politikus hangsúlyozta: a parlamenti üléseken sok mindenben nem értenek egyet az LMP-vel, de ez most "pártpolitika felett álló" ügy.
Arra a kérdésre, látnak-e esélyt arra, hogy Schmitt Pál megfontolja a kezdeményezésüket vagy esetleg a Fidesz ennek hatására másként dönt, Mesterházy Attila úgy reagált: bízik benne, hogy az államfő a kimondott szót komolyan gondolta és komolyan meg is fontolja a kérésüket. Bízik abban is, hogy a Fidesz - látva, hogy mennyien tiltakoznak az indítványuk ellen - változtat az álláspontján.
Schiffer András reményét fejezte ki, hogy a Fidesz és a KDNP képviselőcsoportján belül is vannak olyan képviselők, akiknél "betelik a pohár".Itt nem pártpolitikai kérdésekről van szó, az alkotmány forog kockán, ami a konzervatív értékrendű politikusoknak is fontos - vélekedett.
Az LMP frakcióvezetője úgy látja: a kormányerőknek el kellene gondolkodnia azon, hogy megtesznek-e egy olyan lépést, ami ellen valamennyi ellenzéki párt tiltakozik, amelyeknek nemcsak az ideológiájuk különböző, de az ellenzéki szerepfelfogásuk, valamint a kormánypártokról alkotott képük is. Olcsó lenne ezt azzal trükkel elütni, hogy összenő, ami összetartozik - szögezte le.
Arra a felvetésre, csatlakozik-e az MSZP az LMP által kezdeményezett november 3-i demonstrációhoz, Mesterházy Attila azt válaszolta: a szocialista párt nem hirdetett demonstrációt. Mint mondta, nem zárja ki ennek a lehetőségét, de előbb megvárják mi történik a következő napokban.
Jelezte: a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció platform tervezett demonstrációjáról a sajtóból értesült, így erről nem tud mit mondani.
Schiffer András ezzel összefüggésben hangsúlyozta: nem hiszi, hogy Gyurcsány Ferenc jelenléte különösebben dicsőségére válna egy olyan megmozdulásnak, amit az LMP a jogállam védelmében hirdetett meg.
Kérdésre válaszolva kitért arra: az LMP nem véletlenül vett részt a 2006 őszi eseményeket vizsgáló bizottság munkájában és szavazta meg a testület jelentését. Álláspontja szerint a volt miniszterelnököt súlyos személyes politikai felelősség terheli azért, hogy a jogállam idáig jutott és a Fidesz-KDNP kétharmados többséget élvez.
Mesterházy Attila erre reagálva annyit mondott: ahogy korábban is jelezte, sok mindenben nem ért egyet a két frakció, így ebben sem.Mindkét frakcióvezető megismételte, hogy a továbbiakban miatt nem vesznek részt az alkotmány-előkészítési folyamatban.
A szocialista képviselőcsoport vezetője emlékeztetett: két fontos jogosítványa van az ellenzéknek: az Alkotmánybírósághoz fordulhat és népszavazási kezdeményezéssel élhet. Ezt a kettőt csavarja most ki a Fidesz az ellenzék kezéből, miközben az elmúlt években előszeretettel hivatkozott a döntéseire - közölte. Példaként a Bokros csomagot, a vizitdíjat és az ingatlanadót említette.
Az LMP frakcióvezetője felhívta a figyelmet arra: nem egyszerűen az ellenzéki jogosítványairól van szó, hanem arról, a magyar embereknek megadatik-e az a jog, hogy ha valamivel nem értenek egyet azt ki tudják fejezni.
Véleménye szerint ha egy országban pillanatnyi hatalmi érdekek alapján visszamenőleg lehet törvényt alkotni és a hatalom nem tűr semmilyen korlátot, az azt jelenti, hogy a magyar embereket nincs, aki megvédje attól, hogy a zsebükben kotorásszanak és senki nem lehet biztos abban, hogy amit ma megkeres, az ott maradhat a zsebében, amit pedig megtakarít, az ott maradhat a számláján.
Arra a kérdésre, egyeztettek-e Sólyom Lászlóval, azt válaszolt: hivatalos megbeszélésünk nem volt senkivel, csak parlamenti pártokkal.
Az Alkotmánybíróság (Ab) kedden alkotmányellenesnek nyilvánította és visszamenőleges hatállyal megsemmisítette a 98 százalékos különadót, ezt követően pedig Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője bejelentette: kezdeményezte az alkotmány és az Alkotmánybíróságról szóló törvény módosítását, hogy azok a kérdések, amelyekről nem lehet népszavazást tartani, kerüljenek ki az Ab hatásköréből..
Forrás: MTI