Több, mint 900 millió James Bond autójáért
Egy amerikai üzletember 2,9 millió fontért, azaz mintegy 913 millió forintért vásárolta meg azt az 1964-es Aston Martin DB5-öst, amely a James Bondot alakító Sean Connery skót színésszel együtt a Goldfinger és a Tűzgolyó című filmben szerepelt.
2010. október 28. csütörtök 09:35 - HírExtra
Az RM Auctions előzetes becsléseiben még az ötmillió fontos (1,57 milliárd forintos) leütési árat sem tartotta lehetetlennek a "világ leghíresebb autójaként" emlegetett, a navigációs rendszer egy korai változatával ellátott járműért, amely egy öthónapos világkörüli bemutatókörút után került kalapács alá.
A szerda esti árverésen ehhez képest jóval kevesebbért kelt el a "Q-felszereltségű" ezüstszínű luxusautó. Q, a brit titkosszolgálat technikai fejlesztéseiért felelős részlegének filmbeli feje gépfegyverrel, golyóálló páncéllal, nyomkövetővel, eltolható tetővel, szögszóróval, olajfúvóval és füstüveggel szerelte fel Bond parancsnok szolgálati autóját.
A film kedvéért beépített eszközök közül a gépfegyverek kivételével például a rendszámtábla-forgató mechanika is valódi.
A vevő, Harry Yeaggy üzletember bónuszként megkapta Sean Connery egy szignált fotóját - amely a Goldfinger forgatása közben készült az autó mellett álló színészről Svájcban -, és megkapott több más filmes ereklyét is.
Az egyetlen megmaradt, James Bond filmben is szereplő Aston Martint korábbi tulajdonosa Jerry Lee amerikai rádiómágnás volt, aki 1969-ben közvetlenül a gyártótól mindössze 12 ezer dollárért szerezte meg a híres kocsit.
A 007-es ügynök autóját korábban még egyszer sem kínálták nyilvánosan eladásra. A londoni aukció volt az első alkalom, hogy bárki licitálhatott az egyetlen megmaradt Aston Martinra, amelyet kifejezetten a James Bond filmek kedvéért gyárilag alakítottak át. A Connery-féle Bonds-filmek másik, különlegesen átalakított Aston Martinját 1997-ben ellopták, és azóta sem került elő - sokan úgy gondolják, hogy az autó megsemmisült.
A DB5-ösök 233 kilométer/órás végsebességre képes utcai változatát 1963-ban mutatták be először.
Forrás: MTI