2024. november 24. - Emma

Látványos csillaghullás lesz

Látványos csillaghullás lesz december 13-ról 14-re virradó éjszaka, amikor megérkeznek a Geminidák - olvasható egy csillagászati hírportálon.
2010. december 9. csütörtök 15:46 - HírExtra
A legtöbb meteorraj egy-egy üstököshöz köthető: a bennük lévő jég és az abba belefagyott por a világűr vákuumában felmelegedve a Nap közelében kiszabadul. A porszemcsék a szülő égitestéhez közel hasonló pályára kerülnek - ezeket a kivetett anyagfelhőket nevezik meteorrajnak.

A Geminidák viszont érdekes módon a 3200 Phaethon kisbolygóhoz köthetők. A feltételezések szerint a kisbolygó egy másik aszteroidával való ütközés során veszíthette el anyagának egy részét, amelyből a meteorrajt képző szemcsék származnak. Egy másik lehetséges magyarázat szerint a Phaethon valaha üstökös volt, erre utalhat, hogy pályája az üstökösökéhez hasonlóan igen elnyúlt, akár a Merkúr bolygó távolságának felére is megközelítheti a Napot.

E gyakran ismétlődő, intenzív hőhatással járó időszakok miatt gyorsan elveszíthette fagyott gázanyagát, és mára csupán a teljesen száraz, fagyott gázoktól mentes magja maradt vissza.
Mint a Magyar Csillagászati Egyesület (http://www.mcse.hu/) honlapján olvasható, "a rajt 1862-ben említették először, ami azonban nem azért van, mert addig nem figyeltek oda annyira a meteorrajokra.

Ezt megelőzően egyszerűen még nem léteztek a Geminidák, pontosabban az áramlat nem keresztezte a földpályát. A Jupiter perturbációs hatása (egy égitest mozgásának más égitest vagy égitestek hatására bekövetkező megváltozása) miatt fordult be a raj bolygónk útjába, és a nem is oly távoli jövőben meg is szűnik majd ez a szerencsés együttállás.

Addig azonban még sok szép Geminida maximumot láthatunk, hiszen felfedezése óta folyamatosan erősödik az aktivitás". Az MCSE ismertetője szerint az aktivitás maximuma december 13/14-én van, de az azt megelőző és követő néhány napban, egészen 17-ig is bármikor láthatunk Geminida-meteorokat feltűnni az égbolton.

A fehéres színű rajtagok közepes, másodpercenként 35 kilométeres sebességgel lépnek be a légkörbe. Az idén a maximum "nálunk sajnos nappalra esik, de 13/14-én éjszaka, pontosabban ennek az éjszakának a hajnalán biztosan szép csillaghullásban lesz részünk. A hajnali észlelést erősíti az első negyedben lévő Hold is, amely éjfélkor nyugszik" - emeli ki az MCSE honlapja.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Tudomány témában
Ön szerint mi okozta a koronavírust?
Egyszerű véletlen
Az állatok és emberek közt megnövekedett találkozásszám
Kína terjesztette gazdasági előnyökért
Trump áll mögötte
Nem tudom, de nem lehet véletlen
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását