Pinochet lehet a megoldás a Biszku-ügyre?
Megkezdődött Augusto Pinochet rendszere elleni történelmi és egyben jelképes per a párizsi esküdtszéken. Az ítélet precedens értékű lehet más diktatúrák rémtetteinek elkövetőivel szemben is.
2010. december 10. péntek 06:28 - Forján-Vass Máté
A per
A fegyvernepper
Az ukrán születésű Jurij Orlov (Nicolas Cage alakítja) fegyvercsempészésből él. Ö a szakma legkiválóbb képviselője. Élete mindennap veszélyben van, ezért nem bízik senkiben, csakis öccsében (Jared Leto), akivel a világ legveszélyesebb háborús övezeteiben látják el a nagykutyákat fegyverekkel. Jurijnak a veszélyes akciók során szembe kell néznie a bulldogként nyomában loholó Valentine ügynökkel (Ethan Hawke), az életére törő konkurenciával, szerelme állandó gyanakvásával, de főleg saját lelkiismeretével.
A főhős legtöbbször Afrikában tűnik fel, mint fegyverkereskedő. Libéria véreskezű diktátorának legkedvesebb vendége.
Eltűnt négy francia
állampolgár Chilében, akiknek a halála feltehetően Pinochetnek és embereinek köszönhető. A rokonok 30-40 év után indítottak eljárást, és ragaszkodnak a per megtartásához, már csak annak történelmi mivolta miatt is.
A jelenleg már idős — 61 és 89 év közötti — 13 chilei és egy argentin állampolgárságú vádlottat törvénytelen letartóztatásokkal, fogvatartásokkal, emberrablásokkal vádolják. Súlyosbító körülménynek tekintik az elkövetett kínzásokat és más, embertelen cselekedeteiket. E vádak alapján akár életfogytiglani börtönnel is sújthatók Pinochet egykori beosztottjai. A pert történelmi jelentősége miatt teljes egészében filmre rögzítik.
A történet még azzal kezdődött, hogy a volt diktátor ellen eljárást indítottak a francia fővárosban. Ám mire a perre sor került volna, a diktátor halálos beteg lett, elhunyt és az ügy befejezetlen maradt.
Mi lehet a tanulság?
Számunkra és sok más ország számára érdekes lehet az eljárás végkimenetele. Számos diktatúrát ismerünk, ahol hasonló kegyetlenségek előfordultak. Nem kell messzire menni, hisznek hazánk élen járt egykor a kegyetlenkedésekben.
A közelmúltban
Biszku Béla volt belügyminiszter ellen is pert akartak indítani. Az ügyészség végül több formai dologra hivatkozva nem indított eljárást az 56’ utáni hóhérmunka egyik feltételezett alakja ellen. Azonban a Pinochet emberei ellen indított per mérvadó lehet a jövőre nézve, mivel számos ponton ugyanolyan cselekményt követtek el, mint anno Magyarországon.
Nem nehéz Kádár és Pinochet között párhuzamot vonni. Nyílván akkor a két egykori vezér módszerei is hasonlóak egymással. Talán ítéletben is hasonlót érdemelnének… Egy dolog biztos, bizonyítékot még lehet találni.
Nemcsak Biszku félhet…
Nem lenne illendő csak a Kádár-rendszerrel párhuzamba állítani a történetet. A Pinochet-rendszer ellen indított per alapján bármely rendszert el lehet ítélni, ha az hasonló bűncselekményt követett el.
Gondolom mondani sem kell, hogy a sztálini diktatúra ellen kellene először pert indítani. De nyílván a jelenleg is működő kínai kommunista diktatúra épp úgy beállhat a sorba, mint az NDK egykori vezetői, a kedves vezérről, Kim-Dzsong-Ilről nem is beszélve.
Nem akarok igazságtalan lenni, hogy csak a kommunista diktatúrákat becsmérlem: a baszkok, sőt a spanyolok egy része is nyílván szívesen elszámolna ezt-azt a Franco-diktatúrával szemben.
Ha a Pinochet per végeredménye elmarasztaló lesz, a bíróságok Afrikából fognak meggazdagodni. A mindennapos sortüzek földrészének szinte valamennyi országa jogi képviselője sorba állhat az igazságszolgáltatás kapujában. Elég talán a fegyvernepper című filmre gondolni: hova, és miért csempésznek fegyvert. De ugyanilyen okokból a Közel-Kelet legtöbb országa sorra kerülne egy Pinochetéhez hasonló per miatt.