Januártól egyszerűbb lesz
Minden készen áll az egyszerűsített honosításról szóló eljárás január 3-i indulásához és a kérelmek fogadásához - mondta Wetzel Tamás miniszteri biztos.
2010. december 31. péntek 11:54 - HírExtra
Az első évben 250-400 ezer kérelmezővel számolnak, a legnagyobb érdeklődés eddig Szabadkán, Csíkszeredán és Kolozsvárott volt.
Az egyszerűsített honosítási eljárásról szóló törvény augusztus 20-án lépett hatályba, alkalmazni 2011. január 1-jétől kell. A kérelmeket az év első munkanapjától, január 3-tól lehet benyújtani.
A parlament május 26-án 344 igen, 3 nem szavazat és 5 tartózkodás mellett fogadta el a fideszes és KDNP-s képviselők - Orbán Viktor, Semjén Zsolt, Kövér László, Németh Zsolt és Kósa Lajos - indítványát, amely által lehetővé válik a határon túli magyarok egyszerűsített, kedvezményes honosítása.
Wetzel Tamás miniszteri biztos az MTI-nek elmondta, hogy minden készen áll az egyszerűsített honosításról szóló eljárás január 3-i indulásához. A sorban állást elkerülendő időpont-foglalási rendszert indítottak, azaz telefonon vagy interneten mind a külképviseleteken, mind a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalnál előre le lehet foglalni időpontot.
Közlése szerint az elmúlt fél évben minden előre eltervezett fejlesztés megvalósult, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalban 140 fővel létrejött az Egyszerűsített Honosítási Igazgatóság, ahová 100 új munkatársat vettek fel, a külképviseletekre 70 konzult és konzuli adminisztrátort küldött ki a Külügyminisztérium.
A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalban és a Külügyminisztériumban külön, intenzív képzés volt, míg az anyakönyvvezetőknek minden megyében szakmai napokat tartottak. Egységes módszertani útmutatókat készítettek elő mind a kérelmek átvételéhez, mind elbírálásához.
Az infrastrukturális feltételek is adottak, mindenki kulturált körülmények között tud dolgozni, a három legfrekventáltabb külképviseleten (Csíkszereda, Kolozsvár, Szabadka) újabb irodaépületeket vettek bérbe és alakítottak át az igényeknek megfelelően.
A fejlesztésekre július 28-án 830 millió forintot biztosított a kormány, ebből 440 millió forint a külügyi, 375 millió forint a belügyi fejlesztésekre kellett, míg a maradék a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnak mint elsőrendű felelős minisztériumnak jutott.
A takarékos gazdálkodás mellett megtakarítások is voltak ebből az összegből. Azt is figyelembe kell venni, hogy csaknem kétszáz új munkahely létesült, és hosszabb távon egyértelműen megtakarításokkal fog járni a bürokrácia és az adminisztratív terhek leépítése - mutatott rá.
A biztos elmondta, hogy a kérelmeket 2200 magyar anyakönyvi hivatalba, több mint 90 külképviseletre valamint a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal megyeszékhelyeken lévő ügyfélszolgálati irodáiba lehet benyújtani.
A fővárosban az Üllői úti új irodában 18 munkatárssal kezdik meg az ügyfélfogadást január 3-án. Az irodában 12 pultnál egész nap fogadják majd a kérelmeket.
Az erdélyi Nagyvárad mellett az utóbbi napokban Szatmárnémetiben és Sepsiszentgyörgyön nyitott demokrácia-központot az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT), segítendő az egyszerűsített honosítási eljárást. A tervek szerint az EMNT januártól 20 irodát működtet majd.
A mostantól alkalmazandó törvény értelmében magyar állampolgárságot azok az emberek vagy az ő leszármazottaik kérhetnek, akik 1920 előtt vagy 1940 és 1945 között magyar állampolgársággal rendelkeztek, beszélnek magyarul, és nincs valamilyen kizáró közbiztonsági vagy nemzetbiztonsági ok. A törvény az eddigitől eltérően a határon túli magyaroknak nem szabja az állampolgárság megszerzésének feltételéül a bejelentett magyarországi lakóhelyet, a magyarországi lakhatás és megélhetés igazolását és az alkotmányos alapismeretek vizsgát.
Az ügyintézési határidő három hónap, de ebbe nem számít bele az esetleges hiánypótlási időszak, illetve a közbiztonsági és nemzetbiztonsági véleményezés időtartama, tehát amikor nem lehet dönteni. Így várhatóan a kérelem benyújtásától számított 4-5 hónap után várható a válasz.
Az eljárás során elsőként egy formanyomtatványt kell kitölteni, amelyben az igénylő megadja személyes adatait, igazolja büntetlen előéletét, valamint kifejti, mire alapozza kérelmét. A szükséges iratokat, dokumentumokat, így jellemzően a felmenők egykori magyar állampolgárságát igazoló okiratokat is csatolni kell. Ehhez bármilyen hivatalos vagy egyházi irat, például anyakönyvi kivonat, keresztlevél, plébánosi igazolás vagy akár régi magyar katonakönyv is elég lesz.
Wetzel Tamás elmondta: a fordítások tekintetében minden hiteles fordítást elfogadnak, amit az adott országban hitelesnek tekintenek. Ez jóval szélesebb kör, mint a jelenlegi rendszerben, és jóval olcsóbb is. Romániában például a közjegyzői fordítás esetén 2000-2500 forintba kerül egy anyakönyvi kivonat lefordítása.
Jelezte: megállapodtak az Országos Fordító és Fordításhitelesítő Irodával, hogy a szokásos 11-12 ezer forint helyett anyakönyvi kivonatnál önköltségi áron 3500 forintért vállalják a munkát.
További információk az eljárásról a www.allampolgarsag.gov.hu címen találhatók.
Forrás: MTI
150MILLIÁRDOS KÁROKOZÁS A MAGYAR ÁLLAMNAK
60 DEVIZA HITELES PANASZA 2010.SZEPTEMBER.
PSZÁF-NÉL
X-AKTÁK FIDESZ-KDNP Szijjártó. Péter fidesz-kdnp országgyűlési
képviselő és Kósa.Lajos fidesz-kdnp országgyülési képviselő urak a
bank adóból származó kijelentéseik miatt 150milliárd forint veszteség
érte a magyar államot és választó polgárok fizetése és pénztálcája
bánja a saját fideszes-kdnp szavazói károsítják meg és MSZP és
baloldali szavazó társaikat és akik nem politizálnak csak dolgoznak
függetlenek az egész Magyarország pénz ügyi kárát okozták amikor olyan
rendeletet, alkotak a fidesz-kdnp hogy 20ezer forint hirtelen
felindulásból elkövette lopás miatt börtön jár a kiskorúknak.
150milliárd forint minimum lemondással jár ha az ügyészég megalapítja
Szijjártó.Péter úr és Kósa.Lajos úr 150.milliárd több 20ezer forintnál
önök uraim titkárnőt és tanács adót fizetnek de minek egy országot és
saját választó polgáraikat is nehéz anyagi helyzetbe hozták
Magyarország lakosságát is legalább egyeztetnének a beszédről
sajtótájékoztató előtt 1ével begyakorlás miatt Orbán.ViktorMINISZTER
ELNÖK.ÚR .a nevét nem tudom de volt egy kijelentése egy fidesz -kdnp
képviselőnek a parlamenti ülésen utána szobájába rendelte és 4perc
múlva a döntés mondjon le mint országgyűlési képviselő jogáról ha jól
emlékezem 150milliárd hibáért mi jár a fidesz-kdnp szabályzata szerint
egy meg gondolatlan szó állásuk elvesztése nem jogerős lenne kérdezem
150milliárd büntetés nélkül meg úszható kíváncsi lennék az ügyészség
ha tárgyalná milyen végzést hozna EZ az egyenes beszéd minimum a
150milliárdot ki fogja meg téríteni hogyan kerül vissza az állam
kaszába meg mondom a fideszes-kdnp választópolgárok most is
segítségükre sietnek és kemény izzadságos 8órás 62.236ezer Ft minimal
bérért ami SZijjártó.úr és Kósa.úr hibájáért dolgozik az egész ország
hát ez a fidesz-kdnp s Szász Károly PSZÁF ELNÖKE a titkárnője mondta 60ember
jelezte panaszát.
köszönet kocsis.tamás