Tarlós István főpolgármester és Atkári János főtanácsadó sajtótájékoztatót tartott Budapest és a BKV helyzetéről, és a főváros költségvetéséről. Információk elsőkézből.
2011. január 13. csütörtök 15:04 - Tóbiás Gábor, Forján-Vass Máté
Eladósodott a város
Tarlós István hangsúlyozta jelenleg csak a költségvetési koncepciót fogadták el, külön kihangsúlyozva, hogy ebben az ellenzék is támogatta őket. A főpolgármester kijelentette:
„üres Budapest kasszája, jelenleg 160 milliárd forint hiányzik belőle.”
Azon híresztelésekre reagálva, miszerint nincs pénz a négyes metró második szakaszára, elmondta: sohasem volt.
„Az Európai Unió mégcsak tárgyalni sem hajlandó a finanszírozásról.” Azt viszont kiemelte, hogy a négyes metró első szakasza megépül, igaz csak 2014-re.
Kiemelte azt is: a helyi adók a kerületi önkormányzatokat illetik, új adókat nem tudnak kivetni, ezért nincs plusz forráslehetősége a városnak.
A főpolgármester megemlékezett arról is, hogy azzal vádolják: mindig más számokat mond a hiányra.
„Ez azért van, mert a szocialisták hazudtak. Mindig azt az adatot mondtuk, ami éppen kiderült.”
Tarlós István elmondta szigorú költségvetésre van szükség, hogy ne kerüljön csődbe a főváros. Emellett a
BKV-ról is megemlékezett:
„Ha a BKV hamarosan nem kap pénzt, pénzügyileg be fog dőlni.”
Atkári János főtanácsadó kiemelte, hogy a szocialisták által emlegetett 56 milliárdos hiány azért lett 160 milliárd, mert az előző vezetés ennek a hiánynak a rendezésére fedezet nélküli hitelt vett fel. Emiatt már nem vehet fel a város több hitelt.
Hozzátette a szocialisták valótlan adatokat adtak meg több esetben is.
„Túlbecsülték az iparűzési adóból származó bevételeket, nem vették figyelembe a válság hatásait, ami 38,4 milliárd forintos kiesést jelentett. De nem vették figyelembe a válság hatását az ingatlanforgalomnál sem.”
Elmondta azt is, hogy az örökösödési és az ajándékozási illeték eltörlését sem kalkulálta bele rendesen a büdzsébe az előző városvezetés.
„Ebben a ciklusban 21 milliárdos hiányra számítunk.”
Atkári cáfolta, hogy az Orbán-kormány intézkedései növelték volna a hiányt. Hozzátette nem csak negatív oldal van, hanem pozitív is: a Moszkva tér rendbetételére hárommilliárd forint jut, a Római parti gátrendszer megépítésére pedig kétmilliárd.
BKV
Tarlós István kitért arra is, hogy tárgyalt Orbán Viktorral és Fellegi Tamással a BKV-ról. Szeretné elérni, hogy az állam vállaljon szerepet a fővárosi közösségi közlekedésben. Hozzátette: a végső szót Matolcsy Györgynek kell kimondani, de az ő támogatása még nincs meg.
„Ha a kormány nem támogatja a BKV-t, akkor szanálni kell az adósságát, és újratervezni a vállalatot.” – mondta a főpolgármester, hozzátéve, hogy alkalmasnak érzi magát a feladatra. Elmondta:
„Jelenleg 77 milliárd forint a BKV banki adóssága és 800 milliárd a belső.”
A főpolgármester arra is kitért, hogy jelenleg 1100 új buszra van szüksége a közlekedési vállalatnak, amit nem tudnak biztosítani, ezért kiszervezik a járatokat külső cégeknek.
„Nem kívánok minden problémával a kormányhoz futni.” – mondta Tarlós István. Azt viszont fontosnak tartja, hogy "szanálják" a BKV-t, és emellé adjanak még 19 millió forintot ebben az évben. Hozzátette:
„Nem fogunk közösségi közlekedés nélkül maradni.”
A főpolgármester arra a kérdésre, hogy a leköszönt városvezetésben lesz-e felelősségre vonás a hiány kialakulása miatt, úgy válaszolt:
„Erkölcsi problémát látok ebben a kérdésben, nem büntetőjogit.”
Tarlóst megkérdezték az Alstom ügyben is, amire azt mondta: a francia cég elnöke néhány hónapos moratóriumot kért a miniszterelnöktől, hátha sikerül megegyezni.
Hozzátette:
„nem érkeztek meg a metró kocsik, a negyvenből három prototípust küldtek csak. Negyven próbautat tettek vele, ezek közül tízszer nem álltak meg, és többször maguktól kinyíltak az ajtók.”
Lesz Sziget idén?
A
Sziget fesztivállal kapcsolatban elmondta:
„Nincs ingyen ebéd. Nem nyújtunk ingyen szolgáltatásokat. Így is nagy kedvezményt kap a fesztivál, ami várhatóan 1-1,5 milliárd forint között lesz.” Azt is elmondta, hogy lesz olyan rendezvény, amelyik nem kap majd kedvezményt.
A sajtótájékoztató végén kiemelte:
„vannak nem kötelező feladatok, amit a főváros ellát. Ezeket nem folytatjuk tovább. Külső megbízási szerződés sem lesz többet, csak indokolt esetben, és akkor, ha én engedélyezem.” A főpolgármester azért döntött így, mert az Állami Számvevőszék sok külsős szerződés miatt tett feljelentést, amit a szocialisták kötöttek.