Mostmár hivatalos: új állam született
Hivatalosan is elfogadta a szudáni államfő az ország déli részének elszakadását.
2011. február 8. kedd 07:11 - HírExtra
A végeredmény szerint a déliek 98,83 százaléka voksolt a régió elszakadása mellett. Az ENSZ, az Egyesült Államok és az Európai Unió egyaránt üdvözölte történelmi népszavazást. Omar el-Besír hétfőn Kartúmban közzétett elnöki rendeletében hangsúlyozta, hogy tudomásul veszi a déli országrész leválását, miután - mint utalt rá - tájékoztatták őt a január közepén rendezett referendum hivatalos végeredményéről. A referendumot az országban két évtized át dúló, mintegy 2 millió halálos áldozatot követelő polgárháború lezárása után öt évvel rendezték meg.
"A referendum végeredménye ismert, és a déli országrész elszakadásáról született döntés" - ismerte el az elnök, hangoztatva, hogy a szudáni kormány elfogadja és tiszteletben tartja a dél-szudániak akaratának a kinyilvánítását.
Televíziós nyilatkozatában az államfő kijelentette azt is, hogy kormánya együttműködésen alapuló, jó kapcsolatokra törekszik az új déli szomszéddal.
Üdvözölte a referendum végeredményét és az ENSZ segítségét ígérte nyilatkozatában Ban Ki Mun, a világszervezet főtitkára. Ban Ki Mun szerint az egész ország sikere, hogy a népszavazás békésen zajlott le. Észak-és Dél-Szudánnak a jövőben is hasonlóan kell együttműködnie a fennálló problémák megoldása érdekében - fogalmazott a főtitkár.
Hasonlóan nyilatkozott az Egyesült Államok külügyminisztere is. Hillary Clinton szintén üdvözölte a békésen és rendben megtartott népszavazás sikerét, és egyidejűleg mind az északi-, mind a dél-szudáni felet a békés jövő érdekében szükséges erőfeszítések megtételére szólította fel.
Az amerikai külügyminisztérium ezzel egy időben bejelentette: kezdeményezni fogja, hogy Szudán lekerüljön a terrorizmust támogató országok - a washingtoni kormányzat által összeállított - listájáról. A minisztérium hangoztatta ugyanakkor: minderre végérvényesen csak akkor kerülhet sor, ha Szudán teljesíti valamennyi, az amerikai jogszabályok szerint szükséges előfeltételt.
Történelminek nevezte és üdvözölte a referendumot Catherine Ashton, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője is.
A déli országrész függetlenségének a kihirdetését július 9-re irányozták elő. A zavartalan kettéválás előtt azonban még több gyakorlati kérdést kell megoldani, így a többi között meg kell állapodni a nyersolaj-bevételek megosztásáról, valamint a határ pontos kijelöléséről.
Az Egyesült Államok 2011 júliusában kész lesz Dél-Szudánt hivatalosan szuverén és független államkánt elismerni - szögezte le hétfőn kiadott közleményében Barack Obama amerikai elnök. Obama gratulált a dél-szudániaknak "a sikeres és inspiráló" népszavazás miatt, amelyen a túlnyomó többség a függetlenségre szavazott.
Az elnök hangsúlyozta, hogy az átfogó békemegállapodásnak mindkét félnek eleget kell tennie és a vitás kérdéseket békés eszközökkel kell rendezni. A közlemény rámutatott, hogy ugyanakkor a nyugat-szudáni Dárfúr tartományban is véget kell vetni a civilek elleni támadásoknak.
Az elnök ígéretet tett rá, hogy az Egyesült Államok együtt fog működni Szudán és Dél-Szudán kormányával a békés átmenet érdekében és kilátásba helyezte, hogy amennyiben az normalizálja a kapcsolatait Washingtonnal, kész megvizsgálni, hogy Szudánt eltávolíttassa a terrorizmust támogató országok listájáról.
Forrás: MTI