2025. április 22. - Csilla, Noémi

A demokratikus változások támogatását sürgeti Merkel

Az észak-afrikai országokban, illetve az arab világban zajló forradalmi, demokratikus változások támogatásának szükségességét hangsúlyozta a német kancellár.
2011. május 26. csütörtök 12:37 - HírExtra
A legfejlettebb ipari államokat tömörítő G-8 csoport deauville-i csúcstalálkozója elé időzített, csütörtök reggel elhangzott kormánynyilatkozatában Angela Merkel hangsúlyozta: az 1989-es kelet-európai változások tapasztalatai arra intenek, hogy az érintett országoknak partnerekre van szükségük.

A német kancellár szerint a világ legfejlettebb országainak ugyanúgy kell támogatniuk a demokratikus változások útján elindult arab államokat, ahogy a Nyugat segítette a kelet-európai népeket a vasfüggöny lebontása után.

A Bundestagban elhangzott nyilatkozatban Merkel úgy értékelte, hogy az észak-afrikai, illetve arab térségben olyan politikai, társadalmi változások zajlanak, amelyek alapvetően meghatározhatják a jövőbeni generációk sorsát. Az érintett országokban a lakosság a szabadságért, a demokráciáért, az emberi jogokért vonult az utcákra. Az említett változások támogatása a G8-országcsoport alapvető kötelessége - hangsúlyozta Merkel.

A forradalmi változások sikere kapcsán kiemelte az érintett országok gazdasági stabilitásának szükségességét, amihez német támogatást ígért. Berlin ebben az évben 30 millió euróval kívánja segíteni a térség országait, a következő években pedig további 100 millió eurót kíván fordítani erre a célra. Állást foglalt amellett, hogy a G8-országcsoport egyfajta foglalkoztatási partnerséget ajánljon fel a térségnek azzal a céllal, hogy segítse a gazdaság talpra állását, a foglalkoztatást a beruházásokat.

Részletesen szólt Merkel a Közel-Keletről, amely a deauville-i csúcs másik fő témája lesz.

Hangsúlyozta annak szükségességét, hogy a békefolyamatot ismét mozgásba hozzák. Ennek kapcsán támogatásáról biztosította Barack Obama elnök legutóbbi javaslatait. A kancellár úgy értékelte, hogy a határok és a biztonság kérdése a rendezés alapja. Az Izrael és az arab világ közötti béke a legjobb garancia a zsidó állam biztonságára - hangoztatta.

Merkel ismételten kiállt a kétállami megoldás, Izrael és egy önálló palesztin állam békés együttélése mellett. Elítélt mindenfajta egyoldalú lépést, így az izraeli teleplétesítési politikát épp úgy, mint a palesztin állam ENSZ-beli, egyoldalú elismerését célzó törekvéseket.

A G8-csúcs harmadik fő témájával, a japán atomkatasztrófa tanulságaival kapcsolatban a kancellár leszögezte: az első pillanattól világossá vált, hogy a fukusimai tragédiának globális hatásai lesznek. Hangsúlyozta, hogy az atomerőművek biztonsága érdekében a nemzeti erőfeszítések nem elegendők, az eddiginél hatékonyabb nemzetközi összefogásra, illetve ellenőrzésre van szükség.
Forrás: MTI
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Külföld témában
Mit várhatunk Joe Biden elnökségétől?
Visszatér a józan ész a Fehér Házba
Újra jön a neoliberalizmus
Semmi nem változik
Biden megbuktatja az európai féldemokráciákat
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását