A két miniszter megbeszéléséről az orosz diplomáciai tárca számolt be.
Lavrov amiatt tiltakozott, hogy az amerikai pénzügyminisztérium szeptember 1-jén 17 magánszeméllyel és 19 vállalattal - köztük a Gazprom állami gázipari óriás több leányvállalatával - bővítette az ukrajnai konfliktusban való orosz szerepvállalás miatt gazdasági büntetőintézkedésekkel sújtott magán- és jogi személyek listáját.
A pénzügyminisztérium kiterjesztette továbbá a szankciókat 17 ukrán szeparatistára, valamint több mint száz, a Krímben működő szervezetre és vállalkozásra. A Gazprom leányvállalatai mellett olyan orosz beszállítócégekről van szó, amelyek részt vesznek az Oroszországot a Krímmel összekötő, a Kercsi-szoroson átívelő óriási híd tervezésében, finanszírozásában és építésében.
A listát ismertető pénzügyminisztériumi közlemény leszögezi: az Egyesült Államok mindaddig fenntartja a szankciós nyomást, amíg Oroszország nem tesz eleget a kelet-ukrajnai válság rendezését célzó minszki egyezményekben foglalt valamennyi kötelezettségének.
Ezt követően, kedden az amerikai kereskedelmi minisztérium is közölte, hogy 86 címszó alatt 81 cég ellen saját szankciós listát hozott létre.
A TASZSZ orosz állami hírügynökség szerint a kereskedelmi tárca "feketelistája" a pénzügyminisztériumi listán felül még 11 céget tartalmaz.
Az amerikai szankciós lista érintettjeinek bővítésével kapcsolatban nem sokkal korábban Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kijelentette, hogy az nem áll összhangban azzal a Moszkva és Washington közötti lehetséges együttműködéssel, amelyről a hangcsoui G20-csúcsértekezleten egyeztetett Vlagyimir Putyin orosz és Barack Obama amerikai elnök. Peszkov hangsúlyozta, hogy a gazdasági büntetőintézkedések ügyében Oroszország továbbra is ragaszkodni fog a kölcsönösség elvéhez.
Egy kérés
A szerdai telefonbeszélgetésben Lavrov reményét fejezte ki Kerrynek, hogy Washingtonban kedvező elbírálásban részesül az Egyesült Államokban elítélt, orosz állampolgárságú Konsztanyin Jarosenko ügye. Az orosz diplomácia vezetője felhívta amerikai kollégája figyelmét, hogy Jarosenko anyja levelet intézett Barack Obama elnökhöz, amelyben azt kérelmezte, hogy humanitárius megfontolásból engedjék szabadon a fiát.
A Libériában elfogott Konsztantyin Jarosenko orosz pilóta 20 évet kapott, mert - az ítélet szerint - bűnszövetkezetben vett részt, amelynek célja az Egyesült Államokba irányuló kokaincsempészés volt.
Lavrov és Kerry megállapodott, hogy csütörtökön és pénteken tárgyalásokat folytatnak Genfben a szíriai válság rendezéséről. Az orosz külügyi tárca szerint a két miniszter a G20-csúcson folytatott Putyin-Obama megbeszélés értelmében annak a megállapodásnak a részleteiről tárgyal majd, amelynek értelmében a két ország együttműködne Szíriában a terrorcsoportokkal szembeni fellépés, a humanitárius segélyek biztosítása és a Szíria-közi politikai folyamat beindításának területén.