Sokakat meglepetésként ért a július eleji pénzügyminiszteri megszólalás az újépítésű lakások vásárlására vonatkozó, 2019 végéig élő, kedvezményes áfa megszűnéséről. Olyannyira, hogy egyelőre még nem is nagyon sikerült felmérni a várható hatásokat, a szakemberek is kissé bizonytalanok a jóslatokat illetően. Az persze egyértelműnek tűnik, hogy vásárlóként mit is érdemes tenni ebben a helyzetben.
2018. július 26. csütörtök 07:07 - HírExtra
"Nem tervezünk hosszabbítást, 2019. december 31-ig van ez az adókedvezmény... Arra biztatok mindenkit, hogy aki tudja, eddig az időpontig vegye igénybe ezt az adókedvezményt!" - jelentette ki az Inforádió Aréna című műsorában július elején Varga Mihály Pénzügyminiszter. És úgy tűnik, az ingatlanközvetítők is ugyanezt javasolják azoknak, akik újépítésű lakás vásárlását fontolgatják.
Egyértelmű, hogy drágulás jön 2020-tól
Az áfa visszaállása a mostani 5 százalékról a 27 százalékos szintre önmagában 22 százalékos áremelkedést indokol, ami több millió forintos tétel bármely lakásnál. Ha abból indulunk ki, hogy most 600 ezer forintnál jár a budapesti átlagos négyzetméterár az újépítésű lakások esetében, akkor 2020 után már 750 ezres árakról beszélhetünk. Ami azt jelenti, hogy egy 50 négyzetméteres lakás ára több mint 35 millió forint lesz.
Ez pedig Rácz Gyula László, a Balla Ingatlan XVIII. kerületi irodájának szakmai vezetője szerint már megfizethetetlenül magas ár. Különösen így van ez a külső kerületekben, illetve - egynémely prosperáló várostól (Győr, Kecskemét, Debrecen) eltekintve - a vidéki ingatlanpiacokon. A 700 ezer forint feletti négyzetméterárakat legfeljebb a belső kerületekben fizetik meg a vevők - vélekedett Balla Ákos, a Balla Ingatlan tulajdonos ügyvezetője.
Az áremelkedés hatására ezért rengeteg fejlesztő cég fog eltűnni a piacról, és persze az átadott lakások száma is csökken: a tavalyi 15 ezres szintről 8-10 ezerre, ami még 2013-2015 táján volt jellemző az újlakás-piacra - tette hozzá Balla Ákos. Az lehet egyedül pozitívum, hogy várhatóan mérséklődik az építőipart olyannyira feszítő munkaerőhiány is.
Kérdés persze, hogy mit tervez a kormány a CSOK kapcsán, de erről egyelőre semmit nem tudni.
2020-ig is emelkedni fognak az árak
De nem csak 2020-tól drágulnak majd az újépítésű ingatlanok: addig is folyamatos lesz drágulás, ahogy ezidáig is ez volt tapasztalható. Annak ellenére igaz ez, hogy most már a beruházóknak igyekezniük kellene az átadásokkal, hogy ne maradjanak készleten eladatlan ingatlanaik 2019 után, hiszen a 22 százalékkal magasabb árakon jóval kisebb eséllyel tudják azokat értékesíteni.
Balla Ákos várakozásai szerint azonban a beruházók a futó projektjeiket be fogják tudni fejezni, mivel az áfa-bizonytalanság miatt az új fejlesztések előkészítésével már a tavalyi év vége felé leálltak. Utóbbi oka, hogy társasházak esetében 20-22 hónapos építési idővel kell számolni. A szerkezetkész vagy majdnem szerkezetkész épületek esetében tehát még van esély azok befejezésére 2020-ig.
Az egyébként, hogy a tavalyi év vége óta nem vágtak bele további fejlesztésbe a beruházók, szintén az áremelkedés irányába hat, hiszen ezáltal csak a fokozatosan kifutó kínálatból tudnak válogatni a vevők.
Nem az áfa bizonytalanítja el a vásárlókat
A közelgő határidő tehát nem kell, hogy elbizonytalanítsa azokat, akik a most épülő projektek közül válogatnak. Habár a bejelentés még nem jutott el mindenkihez, úgy tűnik, hogy nem is tapasztalható megtorpanás az érdeklődők részéről, vagy legalábbis nem ezért - jelezte Rácz Gyula László. Véleménye szerint az emberek már eddig is bizonytalankodtak amiatt, hogy sok esetben tervezőasztalról kell ingatlant vásárolniuk, miközben egyre-másra hallották a bedőlésekről és a csúszásokról szóló híreket.
Arról nem is beszélve, hogy ha hitelt is vesznek fel újépítésű ingatlan megvásárlásához, az még ingatagabbá teszi a terveket. A hitelfelvétel ugyanis meglehetősen körülményes és bonyolult egy olyan ingatlannál, ahol az adásvételi szerződés majd csak valamikor a jövőben kerül aláírásra. Hiszen így a hitelfelvétel is csak egy-másfél év múlva történik meg, annak minden bizonytalanságával, miközben addig sok minden történhet a vevő életében -hívta fel a figyelmet az ingatlanközvetítő.
Rácz Gyula László szerint tehát az érdeklődők számára sokkal fontosabb tényező, ha azt látják, hogy egy ingatlan építése már zajlik, vagyis nő az esélye annak, hogy nem dől be a projekt. Ilyenkor érezhetően sokkal inkább megnő a hajlandóság a vásárlásra. Ugyanakkor persze ilyen készültségi foknál már a beruházók is elkezdenek árat emelni, tehát a vevők drágábban juthatnak hozzá ugyanahhoz a lakáshoz.
Összességében tehát az újlakás-vásárlások várható alakulása kapcsán elmondható, hogy ha nem is tartunk a kedvezményes áfa megszűnésének határidejétől, azért nem árt az óvatosság: alaposan meg kell nézni, hogy milyen projektben vásárolunk ingatlant. Érdemes meggyőződni a fejlesztő hátteréről, referenciáiról, megbízhatóságáról, és csak ezen ismeretek fényében vágni bele a vásárlásba.
Forrás: Balla Ingatlan
idősebb "Belső Jenő"
Csömödér -> Lovászi -> Tatabánya
Idősebb Belső Jenő 1956 őszén, abban az október végi, november elejei néhány napban beállt forrafalmàr szerepbe. Elmondása alapján, megegyeztek a Hóbor nevű ávós nyomozóval, hogy egymást majd úgymond bevédik. Márhogy, ha a forradalom győz, akkor B.J. védi meg a komcsi nyomozó tisztet majd, ha meg bukta lesz, akkor a Hóbor elvti B.J.-t.
Ezt még idős fejjel, 2006 tàjàn is büszkén elregélte a Lovásziban élő, azonos nevű, legidősebb fiának.
Volt ugyan fegyvere azon napokban, de el nem kellett sütnie soha. Ahogy a többi olajüzemi dolgozóból lett néhány nemzetőr, ő sem harcolt, mert itt nem volt semmi harc.
Aztán nem igazán védte meg senki november 4. után a verésektől. Más, komolyabb büntetést megúszott viszont. Elmondása alapján, a zalai magasrangú rokonai miatt nem lett neki baja. Varga Gyula megyei első titkár neje Belső Erzsébet volt, tán csömödéri származással szintén. De még a pákai származású Németh Károlyt, országos pártvezért is emlegette ezzel kapcsolatban.
Azzal sem törődött, hogy ezeket elmondva kompromittálja a "forradalmár" személye hitelességét. (Úgy ment bele az eseményekbe az elején, mint a kétesélyes totóba! Hisz' el is mondta, többször így ezt.)
Aztán 1962 után elhagyta Lovászit, elvàlt, a kis családjàt is itt hagyta.
Zalaegerszegen élt, egy Rózsa nevű ápolónővel.
Később Tatabányára került és még a Rózsa nevű volt szeretője lakását is ügyes trükkel megszerezte magának. (Ott mondták el, 1966 tàján ezt is, az első feleségének.)
Később egy maszek zöldséges asszonysággal állt össze, a nála idősebb Erzsike nénivel. Na, az a matróna végül kirúgta, mehetett haza, a Réti u. 56. tömbházba.
Onnantól lett újra egy másik eü. dolgozó hölgy a "szíve választottja". Be is nősült, egy volt pufajkás, akkor màr munkásőr, zenészroma elvàlt lányát nőül véve. Onnan összejártak a városba települt szovjet "mérnökökkel" (akiket az uránium miatt helyezett oda a "nagy testvér"). Volt is minden "szovjet" csere-bere, szamovàrtól a háztartási gépekig... De, vagy 40 éven át használt autókkal is seftelt, ügyesen. Panaszkodott, hogy abból fizette ő az összes rezsit, mert a hàzasságuk anyagi része el volt különítve, a neje àltal. Ő mondta ezeket!
Leszázalékolása után a Komárom megyei IBUSZ "futára" munkába állt be és egy "háromperkettes" ügynök, valaki Tál(?) nevű igazgató főnökkel is autózott a valutával(?). Meg "csajoztak", idősebb fejjel, ő pl. kardio-rokkantként... Ő mesélte, ezeket is!
Csak 1989/90 tàján jutott újra eszébe neki, hogy ismét a forradalmár múltat kellene kidomborítani.
Lovásziban évtizedeken át nélkülöztek és szívtak, az ottani volt első felesége és a két gyermeke! Az ő 1956-os "szerepe" miatt ugye. Ő úgy kétévente egyszer-egyszer megjelent Zalàban, hogy megvillantsa, "virítsa" az aktuális kocsijával, ékszereivel, drága-trendi ruhàival a jóléti-fölényét. (!)
Tényleg, mint az "úri romák", ahogy "virítanak" kérkedve...
A zalai kis család meg ette a halat, gombát, vadhúst, az első fia "vademberré szocialódása" àltal, ott a kis ártéri erdei "szúnyogkempi" hàzikóban. (Ő nem lehetett vadőr sem, na miért ugyan, ahogy határőr sorkatona sem.)
A t.bányai pufajkás unokája pedig manapság már "szabadságharcost" emleget, meg emléktáblát állíttat. Hja, az idő múlása elfedi az emlékezetet, mint a föld fokozatosan, az akkori lovászi események hiteles tanúit. Messzire ment ember pedig azt mesélhet, amit csak akar.
Amikor ezeket leírtam, még él 93 évesen a volt lovászi első neje. Akiből még bolondot is csinált 1966 tàjàn! Elcsalta Tatabányára, hogy "összebékül" a volt kis családjával és lakjanak ott, vele.
Pár hét után meg kiderült, hogy még akkor is járt a Rózsa nevű, Zalából vele oda ment ápolónőcihez! Amikor a megalàzott kis család vissza cuccolt Lovásziba, a nagy hős "szabadságharcos" elbújdosott a segíteni jött, zalai teherautón érkező felháborodott rokon férfiak elől...
A "hős"!
"Szebb múltat!" 😉
Tatabányán színház volt az az élet, láttam néhányszor, sajnos. De színhàz azóta is, tovább írják és alakítják a teátrális mi a jó éppen darabot...
☝️😝