A kiberbiztonság stratégiai jelentőségű
A gazdasági digitalizáció terjedésével párhuzamosan a működés biztonságának garantálása érdekében stratégiai szintre kell emelni az informatikai szakemberek szerepét a vállalati döntéshozatalban - állapítja meg a Kaspersky Lab kiberbiztonsági vállalat MTI-hez eljuttatott elemzése.
2018. október 31. szerda 08:20 - HírExtra
A tanulmány rámutat: általában nagy veszélyt jelent a gazdálkodó szervezetek informatikai biztonságára nézve, hogy az informatikus szakemberek a vállalatok többségénél még nem tudják igazgatótanácsi szinten érvényesíteni kiberbiztonsági szakmai és költségvetési szempontjaikat. A kiberfenyegetések számbeli növekedése a gazdaságban már lendületesen zajló digitálizációval együtt a modern üzleti világban meg kellene hogy erősítse az informatikai biztonsági igazgatók szerepét a vállalati döntéshozatalban.
A Kaspersky Lab jelentése rámutat, az informatikai biztonsági igazgatókra még sohasem nehezedett ekkora nyomás, mint manapság: 50 százalékukat aggasztja a kibertámadások számának folyamatos növekedése, 86 százalékuk elkerülhetetlennek tartja a támadások bekövetkezését, mégpedig elsősorban pénzügyileg motivált bűnözői csoportok, illetve rosszindulatú bennfentes személyek részéről.
Az egyik legnagyobb biztonsági kihívásának a megkérdezett szakemberek 57 százaléka a felhőt és a mobilitást is magában foglaló komplex számítástechnikai infrastruktúrát tartja.
Az informatikai szakemberek egyik legnagyobb problémája a Kaspersky Lab felmérése szerint az, hogy a vállalat finanszírozási forrásaiért vetélkedő más részlegekkel versenyezve nehezen tudják megindokolni költségvetési igényeiket ráfordítás/megtérülés alapon. Különösen úgy, hogy száz százalékos garanciát soha nem is ígérhetnek a teljes védelemre.
Mindazonáltal az informatikai biztonságra a vállalatoknál elkülönített keret a felmérés megállapítása szerint mérsékelt ütemben ugyan, de növekedést mutat: a megkérdezettek 56 százaléka számolt be arról, hogy a rendelkezésére álló keret emelkedésére számít, 38 százalékuk pedig stagnáló finanszírozásra. Az informatikai igazgatóknak viszont 36 százaléka állította, hogy nem tudja megszerezni az informatikai biztonság fenntartásához szükséges összeget.
Annak ellenére, hogy a kibertámadásoknak drámai következményei lehetnek a vállalatokra nézve, az igazgatóságnak a megkérdezett informatikai vezetőknek csak a 26 százaléka volt tagja. Több mint a felük viszont még így is úgy gondolta, hogy kellőképpen be van vonva a cég döntéshozatali folyamataiba. Azzal párhuzamosan azonban, ahogy a digitalizáció egyre inkább a vállalati stratégiai döntéshozatal szintjére emelkedik, a jövőben elkerülhetetlen lesz a biztonságtechnikai vezetőknek is helyet biztosítani az igazgatóságban - állapítja meg a Kapersky Lab elemzése.
Forrás: MTI