A tarifák adókötelesek: az importőröket és az exportőröket is büntetik. Az Egyesült Államok magasabb költséget fizet a kínai importért, és ezt a milliós tételt nem Kína fizeti az amerikai kormánynak, hanem az amerikai fogyasztók. Ez rossz hatással van az üzleti és kereskedési hangulatra és ezzel együtt csökkenti az amerikai és a globális növekedést is.
Mexikó Trump radarjának képernyőjén van
Trump elnök pénteken meglepte a piaci résztvevőket, amikor új, kivetendő tarifát hirdetett meg Mexikóra. Ez pont ugyanakkor történik, amikor a Trump-kabinet megpróbálja elérni, hogy a kongresszus jóváhagyja az USA-Kanada-Mexikó kereskedelmi kapcsolatokról szóló megállapodást. Trump elmondta, hogy 5 százalékos vámmal bünteti a mexikói árukat, válaszul a határon áthaladó illegális bevándorlókra.
A tarifák június 10-én lépnek hatályba, és minden hónap első napján további 5%-kal emelkednek, egészen október elsejéig összesen 25%-ra. Kivéve, ha az illegális bevándorlás problémája ez idő alatt megszűnik. Ez az amerikai termelőket és a fogyasztókat is egyaránt sérti. A bejelentést követően az amerikai autógyártók összeroppantak. Az Egyesült Államok évente több millió autót importál Mexikóból, mivel a legnagyobb amerikai gyártók a határon túl rendelkeznek üzemekkel. Az
iFOREX-en nyomon követheti a mexikói peso mozgását, valamint több tucat más egyéb devizáét is.
Meglepő, de a sajtójelentések azt sugallják, hogy Trump nyomást gyakorol az USMCA áthaladására. Nem világos miért gondolja azt a kabinet, hogy képes lesz egyidejűleg Mexikót fenyegetni és a kongresszussal is megegyezni. Nemcsak a kongresszus visszautasítása valószínűsíthető, de ezután Mexikó valószínűleg visszalép a tárgyalóasztaltól. A mexikói pesot az idei év legalacsonyabb szintjein kereskedik.
Kína felkészül a fenyegetésekre
Kína közben megtorlásul az Egyesült Államok Huawei elleni fenyegetéseire összeállít egy listát a nem megbízható szervezetekről. Kínában a kereskedelmi iparág egy olyan nyilatkozatot tett közzé, amelyben kijelentik, hogy a lista hatással lesz minden olyan vállalatra vagy egyénre, aki a kínai kereskedelmet sérti és kínai törvényeket szeg meg. Ez a rendelkezés nagyon káros hatással lehet bizonyos egyénekre.
Megtorló intézkedésként továbbá úgy tűnik, hogy amennyiben szükséges, Kína fontolóra veszi a ritkaföldfémek exportjának korlátozását is. A pletykák azóta terjednek, amióta Hszi elnök meglátogatott egy ritkaföldfém létesítményt. A korlátozások elsődlegesen azokat a nehéz ritkaföldfémeket érintenék, amelyekre az Egyesült Államok különösen támaszkodik.
A kereskedelmi bizonytalanság csökkenti a hangulatot és a globális növekedést
A kereskedelmi bizonytalanság mérsékli a globális növekedést. Azok a döntéshozók, akik általában befektetési alapokat irányítják, visszahúzódnak, és megvárják a kereskedelmi vita elmúlását. Mivel ez a bizonytalanság az egész világ felett lebeg a globális növekedés valószínűleg csak a következő néhány negyedévben fog megnőni.