Mit jelent a bruttó munkabér?
A munkaszerződésekben, a megbízási szerződésekben és az év végi adóbevallás esetében is kivétel nélkül a bruttó bér van feltüntetve. Ennek a bérnek több összetevője van, melyek a következők:
● Alapbér, időbér vagy teljesítménybér, ez az elvégzett munkáért járó összeg
● Különféle pótlékok: éjszakai-, műszak-, vasárnapi-, vagy rendkívüli munkavégzésért járó pótlék
● Ügyeleti és készenléti díjak
● A le nem dolgozott időre járó bér: szabadságra járó távolléti bér, betegszabadsági bér, fizetett ünnepre járó bér.
● Egyéb juttatás (13. havi fizetés)
● Prémium az előre kitűzött feladat jó teljesítéséért jár .
● Jutalom a munka utólagos értékelése alapján jár.
Mi a nettó bér?
A nettó bér lesz az a bér, amit az alkalmazott ténylegesen kézhez kap a fizetésével. A kifizetés történhet bankszámlára vagy készpénzben. A nettó bért úgy lehet kiszámítani, hogy a bruttó bérből levonjuk a járulékokat és adókat, amiket kötelesek vagyunk befizetni.
Milyen adóterheket és járulékokat vonnak le a bruttó bérből?
A bruttó munkabérből levonandó adókat és járulékokat két nagy csoportra lehet osztani:
● A munkaadót terhelő kötelező befizetések: 17,5 százalékos szociális hozzájárulási adó; 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás
● A munkavállalót terhelő kötelező adók és járulékok: 15 százalék személyi jövedelemadó (szja); 10 százalék nyugdíjjárulék; 8,5 százaléknyi egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulék
Mind a munkaadó, mind a munkavállaló által fizetendő adók, járulékok –a különféle jogszabályokban foglaltaknak megfelelő esetekben - csökkenthetőek.
Milyen kedvezményekről lehet szó?
● A személyi jövedelemadó összegét csökkentő kedvezmények;
● Családi adókedvezmények (gyermekek után járó adókedvezmény, az első házasok kedvezménye, személyi kedvezmény {súlyos fogyatékosság esetén});
● Egyéb adó- és járulékmentesség, pl.: saját jogú nyugdíjas, aki munkát vállal
Kisvállalati adó (KIVA)
Fontosnak tartjuk megemlíteni a foglalkoztatók számára igen előnyös kisvállalati adó választásának lehetőségét, ugyanis ez az adózási forma a foglalkoztatás növelésére, a bérek emelésére ösztönöz. A KIVA kiváltja az előzőekben ismertetett szociális hozzájárulási adót és a szakképzési hozzájárulást.
A KIVA mértéke jelenleg 13%, azaz 6% adóelőnyt biztosít. KIVA alatt is igénybevehetőek a szociális hozzájárulási adóból érvényesíthető kedvezmények, úgymint:
● szakképzettséget nem igénylő és mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatott munkavállalók utáni kedvezmény
● munkaerőpiacra lépők kedvezménye
● a 3 vagy több gyermeket nevelő munkaerőpiacra lépő nők kedvezménye
● megváltozott munkaképességű személyek kedvezménye
● doktori vagy ennél magasabb tudományos fokozattal rendelkezők kedvezménye
● kutató-fejlesztő kedvezménye
● doktori képzésben részt vevő hallgató kedvezménye
● a kutatás fejlesztési tevékenység kedvezménye
Mekkora a bruttó bér nettó összege?
A fenti levonásokból kiszámolható, hogy a bruttó munkabér körülbelül harmadrészét vonják le, vagyis a teljes fizetés 33,5 százalékát. Ez azt jelenti, hogy a bruttó bérünk 66,5 százaléka lesz a nettó fizetés összege akkor, ha nincs semmilyen adó- vagy járulékbeli kedvezmény, amit igénybe vehetünk.
A havi elszámolás a bérszámfejtő által kiadott havi kifizetési papíron lesz nyomon követhető. Itt van részletesen feltüntetve, hogy mennyi a bruttó bérünk, milyen adók és járulékok kerültek levonásra, milyen kedvezményeket vettünk igénybe. A bérpapír tartalmazza továbbá azon béren kívüli juttatásokat is amelyet a munkavállaló a munkabérén felül kaphat
A
PGM Expertnél igénybevehető bérszámfejtési szolgáltatásról és a vállalkozásának leginkább megfelelő adózási módjának meghatározásáról, könyvelési szolgáltatás igénybevételéről érdeklődjön a cég elérhetőségein.