Mi a progeszteron és miben van szerepe?
A progeszteron a petefészekben termelődő szteroidhormon, melyet a megrepedt tüsző helyén kialakuló sárgatest állít elő.
Lényegében a progeszteron készíti elő a szervezetet arra, hogy a megtermékenyült petesejt beágyazódhasson. Teszi mindezt úgy, hogy megvastagítja a méhnyálkahártyát a beágyazódásra és segíti a méhlepény kialakulását.
Ha létrejön a terhesség, a progeszteron hormon ideális esetben továbbra is fennmarad, ami által egyrészt védi a méhnyálkahártyát, másrészt megakadályozza a méhizomzat összehúzódásait, így a terhesség fennállhat.
Amennyiben viszont nem következik be a terhesség, a progeszteron hormonok szintje leesik, aminek hatására a méhnyálkahártya leválik és kilökődik. Ezt hívjuk menstruációnak.
Mikor kell vizsgálni a progeszteronszintet?
Meddőség és menstruációs problémák esetén az első vizsgálatok közé tartozik a progeszteronszint mérése. A vizsgálat egyszerű, egy normál vérvétel során vett vérből elvégezhető.
A vérben a hormon koncentrációja mutatható ki, melyből többek közt megállapítható a méhen kívüli terhesség, hogy volt-e tüszőrepedés (ehhez két mérésre van szükség), illetve következtetni lehet a meddőség okaira is.
Mit jelez a túl magas és mit a túlságosan alacsony progeszteronszint?
Túl magas progeszteronszintet okozhat többes terhesség, de ha ez nem áll fenn, akkor lehet a petefészkek vagy a mellékvesék daganatára gyanakodni. Mindenesetre nem kell rögtön megijedni, hiszen a mellékvesék másmilyen okból szintén túltermelhetik a progeszteron hormont, de mindenképp ki kell vizsgálni, hogy mi ennek az oka.
A túl alacsony progeszteronszint jellemzően a tüszőrepedéssel kapcsolatos problémákat jelzi, ugyanakkor a vetélés szintén alacsony progeszteronszinttel jár.
Milyen érték tekinthető normálisnak?
A progeszteronszint normál értéke attól függően határozható meg, hogy a nő a menstruációs ciklusa vagy a terhességének melyik fázisában van éppen. Bár az ÁEK meddőségi központ táblázatában meg vannak határozva az egyes szakaszokra jellemző normálértékek, ez mégsem tekinthető általánosan érvényes referenciatartománynak.
Továbbá a laboratóriumok eltérő számértékeket használnak a leleteken, ezért mindig az azokon feltüntetett referenciatartomány tekinthető az adott helyzetre aktuálisan érvényesnek. Ezen felül a kapott eredményeket minden esetben érdemes a kórház szakorvosával megbeszélni.
Ha szeretnél további információhoz jutni a szervezet működéséről, azon belül is a menstruációs zavarokról, keresd fel az Intima.hu-t!