Az időtáv függvényében beszélhetünk rövid távú pénzügyi, valamint hosszú távú finanszírozási, befektetési döntésekről. A rövid távú döntések alapanyag-beszerzésre, valamint a szállítói kötelezettségek teljesítésére, a hosszú távú döntések a befektetett eszközök vásárlására és azok finanszírozására vonatkoznak. A finanszírozás történhet idegen és saját tőkéből.
Milyen finanszírozási stratégiát válassz?
Ahhoz, hogy a cég zavartalanul és folyamatosan tudja folytatni gazdasági tevékenységét, eszközökre van szükség, ami pedig meghatározza a tőkeszükségletet.
A beruházásokkal kapcsolatban az eszközök megtérülése és a források lejárata közötti összhang mértéke szerint háromféle finanszírozási stratégia közül választhatsz. A különbség a beruházás anyagi hátterének biztosításában áll.
A pénzügyi döntések három formája:
- Szolid stratégiát követve a befektetett és tartós forgóeszközöket tartós forrással vagy saját és hosszú lejáratú kötelezettségekkel finanszírozza a vállalkozás.
- A konzervatív finanszírozás annyiban tér el a szolidtól, hogy ez esetben az átmeneti eszközök egy részét is tartós forrásokkal finanszírozzák, vagyis az eszközök nagyobb részét finanszírozzák tartós forrásokkal, mint amennyit a megtérülési idő megkövetelne.
- Agresszív stratégia esetén nemcsak az átmeneti, hanem a tartós eszközök bizonyos hányadának finanszírozása is átmeneti forrásokból történik.
A finanszírozási stratégiát az illeszkedési elvnek kell megfeleltetni, vagyis a tartós eszközöket tartós forrásokkal, az átmeneti eszközöket rövid lejáratú kötelezettségekkel kell finanszírozni. A megfontolt döntések meghozatalát segítheti külső segítség bevonása. A FlexiBill komoly szakmai tapasztalattal rendelkező csapata segít a vállalkozások megfelelő stratégiájának kialakításában, megvalósításában.
Finanszírozási tudatosság
A cégek számára ideális finanszírozási stratégia az illeszkedés elvének figyelembevételével a szolid stratégia lenne. Ez azonban a gyakorlatban csak ritkán valósul meg.
A konzervatív finanszírozási stratégiát választó vállalkozás óvatos finanszírozási politikát folytat, ami költségtöbblettel jár, vagyis drága.
Az agresszív finanszírozási stratégiát kockázatosnak is szokás nevezni, mivel ugyan kisebb kamatkiadással jár, de likviditási gondokat okozhat, ami a vállalkozás pénzügyi kockázatát növeli.
Bármelyiket is válassza a cég, a lényeg, hogy legyen tudatos finanszírozási stratégiája, mert ez a kulcsa a tartós és fenntartható működésnek. A beruházások minden esetben stratégiai tervezésen, pénzügyi kalkuláción alapuljanak, amely mérlegelje a vállalkozás kockázatvállalási hajlandóságát.