A tüneti kezelés nem megoldás
A csatornaszagot tehát nem elfedni, sokkal inkább megszüntetni kell. Annak érdekében, hogy sikerrel járjunk el, alapvetően fontos megállapítani a kellemetlen bűz okát és forrását.
Orrfacsaró szagok a fürdőszobában
A kellemetlen szag forrása általában a fürdőszoba. A probléma hátterében több kiváltó ok is meghúzódhat. Abban az esetben például, ha a padlóösszefolyó csöveiben dugulás következik be (például a felgyülemlett tisztítószer miatt), az állott vízben elszaporodó baktériumok és szerves anyagok miatt is létrejöhet a mindent elárasztó bűz. A lefolyó eldugulása is okozhat csatornaszagot, ám ennek megoldása gyakorta igényel profi beavatkozást.
A konyha sem marad ki
A konyhában is kialakulhat csatornaszag és tetszik vagy nem, ez szinte minden esetben a háztartás lakóinak mulasztása miatt alakul így. Sajnos a tapasztalat azt mutatja, a büdös szag hátterében általában a konyhai mosogató nem rendeltetésszerű használata húzódik meg. Ne feledjük, a mosogató és a lefolyó nem konyhamalac! Az ételmaradékok a megfelelő színű kukába valók, és nem a konyhai lefolyóba, itt ugyanis megtapadnak a csövek felületén, zsíros lerakódásokat képeznek és akadályozzák a víz szabad lefolyását.
Kis odafigyeléssel megelőzhető a baj
A csatornaszag kialakulása tehát az esetek döntő többségében emberi mulasztás miatt történik. Figyeljünk oda a környezetünkre! A konyhai mosogatónál használjunk szűrőt, a WC-n pedig ne húzzunk le olyan nem odaillő anyagokat, amelyek dugulást eredményezhetnek. A lefolyó karbantartását is érdemes időről-időre elvégezni. Ehhez használhatunk házi praktikákat (szódabikarbóna és ecet) vagy a boltokban kapható profi lefolyótisztítókat is.