A Political Capital és partnereinek már a 2022. májusi kutatása sikeresen igazolta a V4-országokban jelen lévő és potenciálisan koordinált „online trollhálózatok” létezését. Friss kutatásuk pedig Németországban, Olaszországban, Romániában és Magyarországon azonosította a háború legitimációját szolgáló, ún. „repetitív kommentek” által megvalósított online inautentikus viselkedési mintázatokat és koordinált kommunikációs stratégiákat.
A háborút négy fő narratíva igazolta, ezek szerint
(1) „Ukrajna mint állam nem létezik”,
(2) „Ukrajna genocídiumot követett el” az ukrajnai kisebbségek ellen,
(3) „Ukrajnát egy színtársulat vezeti”,
(4) „a NATO egy katonai bázist akart létrehozni a Fekete-tengerhez közel”.
A Magyarországon legelterjedtebb két narratíva („Ukrajna nem létezik”, „ukrán színtársulat”) külföldi befolyásolási kampányokhoz kapcsolódott, illetve az egyik narratíva eredete egy oroszbarát ukrán oligarcha egyik szervezetéhez köthető.
A magyar médiatérre leginkább jellemző, a „genocídiumról” szóló narratíva ezen felül egyértelműen egy oroszországi dezinformációs kampányt adoptált a magyar médiatérre. A magyarországi inautentikus üzenetek terjesztésében pedig egyaránt szerepet játszanak mind oroszbarát oldalak, személyek, mind hamis vagy feltört profilokból álló trollok.