Kuperczkó Adrienn, a NAV Dél-Dunántúli Bűnügyi Igazgatóságának sajtóreferense az MTI-vel pénteken közölte: a pénzügyőri akció által érintett bűnszervezet fiktív számlák kibocsátására szakosodott. Az elkövetők több mint félmilliárd forint vagyoni hátrányt okoztak a központi költségvetésnek, de a nyomozóhatóság vagyonbiztosítási intézkedései hatására a kár végül megtérült.
A bűnszervezetet üzemeltető elkövetők huszonöt gazdasági társaságból álló céghálózattal segítettek két haszonhúzó társaságot az adóelkerülésben oly módon, hogy a cégláncolat tagjai tényleges gazdasági tevékenységet nem végeztek, és a társaságok ügyvezetői csak strómanok voltak.
Ezek a cégek - a három fővállalkozó, a tizenkét "bukócég" és a tíz, úgynevezett közbenső cég - a munkavégzéshez sem a szükséges személyi, sem a tárgyi feltételekkel nem rendelkezett.
A bűncselekmény-sorozat megszakítására és a bűnszervezet felszámolására szervezett akcióban 56 pénzügyőr nyomozó és járőr dolgozott 8 különböző helyszínen.
Az ügyben tizennégy gyanúsított érintett, közöttük a bűnszervezeti tagokkal és a haszonhúzó gazdasági társaságok vezetőivel. A Pécsi Járásbíróság négy gyanúsított - három férfi és egy nő - esetében rendelte el a letartóztatást, a további három elkövető bűnügyi felügyelet hatálya alatt áll - olvasható a közleményben.