Az edzés hatékonysága sok mindentől függ, egyebek mellett a befektetett időtől, az intenzitástól, a technikától, a kitartástól, ezek jelentőségével azonban nem mindig vagyunk teljes mértékben tisztában, lássuk tehát, milyen trükköket érdemes bevetni annak érdekében, hogy minél hamarabb meglátszódjon az eredmény!
A legtöbbünkben – még ha ezzel nem is vagyunk mindig tisztában – ott dolgozik a versenyszellem. Ha elérünk egy kisebb célt, ha sikerül legyőzni egy apró akadályt, az óriási löketet ad a folytatáshoz: mivel a sportolás sikere a kitartásban is rejlik, nagyon fontos hogy fenntartsuk a lelkesedésünket, ehhez pedig elengedhetetlen az, hogy folyamatosan meggyőződhessünk a fejlődésünk üteméről.
Ennek érdekében tűzzünk ki olyan célokat, melyeket rövid időn belül teljesíteni tudunk: ez lehet egy újabb kiló leadása, a fekvőtámaszok számának öttel történő növelése vagy az egy kilométer lefutásához szükséges idő csökkentése 10 másodperccel. Meglátjuk, hogy egy ilyen mérföldkő elérése óriási önbizalmat ad majd, ez pedig segít abban, hogy a végsőkig kitartsunk.
Sokszor hajlamosak vagyunk alábecsülni a bemelegítés fontosságát, és úgy gondoljuk, az edzés előtt elvesztegetünk 10-15 percet, amit a sportra is fordíthattunk volna. Ez óriási tévedés, hiszen a bemelegítés nemcsak a sérülések elkerülése érdekében nagyon fontos.
Ezek a gyakorlatok az edzés hatékonyságát is növelik: fellazítják a letapadt izmokat, aminek köszönhetően könnyebb lesz elvégezni a feladatokat, oxigénhez juttatják az ereinket, aminek következtében kevésbé fáradunk el, végül pedig mentálisan is felkészítenek minket az előttünk álló kihívásokra, ami a teljesítőképességünk szempontjából szintén nem elhanyagolható tényező.
Fontos alapszabály, hogy inkább végezzük el a gyakorlatsort egyszer helyesen, mint háromszor helytelenül. Ennek számos indokát tudjuk felsorolni: a szabályos edzés segítségével az izmokra gyakorolt hatást maximalizáljuk, így a mozdulatsor hatékonyságát óriási mértékben növeljük, az izmokban rejlő erőt pedig teljes mértékben kihasználhatjuk.
A helyes technikának köszönhetően jobban be tudjuk osztani az energiánkat, könnyebben odafigyelünk a légzésünkre – aminek a vérünkbe jutó oxigén szempontjából nagy a jelentősége –, bónuszként pedig még a sérüléseket is elkerülhetjük, figyeljünk tehát oda akkor is, ha emiatt az edzés néhány perccel tovább húzódik.
A kezdő sportolóknál fordulhat elő az, hogy az edzések mellé megvásárolnak minden olyan készítményt, amit a boltok polcain felfedeznek. Ezek természetesen rendkívül hatásosak lehetnek, egyáltalán nem mindegy azonban, hogy kinek mi válik be.
A kreatin az állóképességi sportokat teheti hatékonyabbá, a fehérje az izomépítésben segíthet, az l carnitine pedig a zsírégetésben, az energiaszint fenntartásában játszik szerepet. Az sem mindegy, hogy melyiket mikor – edzés előtt, alatt vagy után – alkalmazzuk, így mielőtt betárazunk minden elérhető készítményből, előbb olvassunk utána, hogy számunkra mi lesz a legjobb választás.
Egy hatékony edzéstervben a pihenőnap legalább olyan fontos, mint maga a mozgás. Ha túlzásba visszük a sportolást, azzal növeljük a sérülések kockázatát, ráadásul esélyt sem adunk testünknek, hogy regenerálódjon. Izmaink a pihenés során épülnek fel az őket ért terhelés után, ennek köszönhetően elkerülhetjük a fáradékonyságot, ezzel együtt pedig a teljesítmény csökkenését.
Ha a megszakítás nélküli edzések következtében elveszítjük a motivációnkat, annak visszaszerzésében már az l carnitine és a fehérjeturmix sem segíthet, ezért ne érezzük úgy, hogy a pihenés a lustasággal egyenlő: ez a hatékony edzés egyik fontos feltétele.