2025. január 23. - Zelma, Rajmund

Építőipar: Magas cégfluktuáció, csökkenő cégszámok, növekvő feszültségek

Csökkenő vállalkozói szám és magas cégfluktuáció az építőiparban 2024-ben. A megszűnések száma nő, miközben az új alapítások tovább csökkennek. Az előzmény nélküli felszámolási eljárások gyarapodása a lánctartozások és a szektor feszültségeinek súlyosbodását jelzi.
2025. január 22. szerda 21:32 - HírExtra

A KSH adatai alapján az építőipar 2024. január–november közötti teljesítménye 0,5 %-os növekedést mutatott az előző év azonos időszakához képest. Ugyanakkor a tavalyi év egészét inkább a stagnálás jellemezte. Az elmúlt években az iparág működését az állami beruházások befagyasztása, a megrendelések visszaesése, a munkaerőhiány és a lánctartozások nehezítették. Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv, amelyet 2024-ben jelentettek be, reményt adhat a jövőre nézve. Az előző évben a speciális szaképítés teljesítménye segítette az építőipar szinten tartását, mivel ez az egyetlen szegmens mutatott növekedést.

„Figyelemre méltó, hogy az újonnan kötött szerződések volumene 40 %-kal kisseb, mint amennyi egy évvel korábban volt. Ezt is alapul véve az a várakozásom, hogy 2025 évben erőteljesen növekedni fog a tevékenységét szüneteltető kisvállalkozásoknak a száma. Tovább fog csökkenni a tartósan (több mint 6 hónapon át folyamatosan) foglalkoztatottak száma. Az ÉVOSZ várakozásai szerint 2025. év nehezebb lesz az építésgazdasági értéklánc szereplői számára, mint amilyen a 2024. év volt.” – mondta Koji László, az ÉVOSZ elnöke az INCONEX Kft. igazgatója.

Az OPTEN adatai szerint 2024-ben az építőiparban működő vállalkozások száma és az új alapítások mértéke is csökkent az előző évekhez képest. Ez a tendencia az iparág minden területét érintette, beleértve az épületek, az egyéb építmények építését, valamint a speciális szaképítést is.

2024-ben az építőipar működő vállalkozásainak száma nem érte el a 65 ezret, ami közel kétezerrel kevesebb céget és 3 %-os visszaesést jelentett az előző évhez képest. A legjelentősebb csökkenés az épületek építésének területén volt, ahol a működő vállalkozások száma több mint 1 300-zal (4,6 %-kal) esett vissza. Az egyéb építmények építése szegmensben 250 céggel (4,5 %-kal), míg a speciális szaképítés területén közel 400 céggel (1,2%-kal) csökkent a működő vállalkozások száma.

„2023-ban az építőipar volumene 5 %-kal csökkent, ami már abban az évben éreztette hatását a vállalkozások számában, minden 13. cég megszűnt. A gazdasági helyzet bizonytalanságát jól mutatja, hogy tavaly már minden tizedik vállalkozás kiesett, és csak minden 15. cég volt új alapítású. Ez jelentős csökkenés a 2022-es adatokhoz képest, amikor minden 10. vállalkozás újonnan alapított volt” – mondta Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője.

2024-ben az új cégek alapításának száma tovább csökkent, több mint 4 200 új vállalkozás indult, ami 12,6 %-kal kevesebb az előző évhez képest. Az új alapítású vállalkozások több mint fele az épületek építése szegmensben jött létre (2 200 cég), ami még így is 260-nal kevesebb, mint 2023-ban. Az egyéb építmények építése és a speciális szaképítés területe szintén visszaesést mutatott az új alapítású cégek számában, előbbiben több mint 50-nel, utóbbiban közel 300-zal kevesebb új vállalkozás jött létre.

A cégfluktuáció – az újonnan alapított és megszűnt cégek együttes mozgása – 2024-ben minden szegmensben negatív irányú volt. A megszűnt vállalkozások száma 6 200-ra emelkedett, ami 23 %-os növekedést jelentett az előző évhez képest. Az épületek építése szegmens különösen érintett volt, 3,5 ezer megszűnt vállalkozással, ami ezerrel több, mint 2023-ban. Az iparág egészét jellemző cégfluktuáció tavaly megközelítette a 16 %-ot, amelyen belül a speciális szaképítés stabil, 12 %-os szinten maradt. Ezzel szemben az épületek építése meghaladta a 20 %-os, az egyéb építmények építése pedig a 15,5 %-os fluktuációs arányt. 

„Tavaly minden 11. cég valamilyen formában cégmegszűnéssel járó új eljárásba esett, ennek csupán a negyede volt végelszámolás, ami az önkéntes bezárást jelentheti. Aggasztóbb az, hogy növekedett és megközelítette azon új felszámolási eljárások száma az ezret, amelyeket semmilyen más eljárás nem előzte meg, ami a lánctartozások növekedését is jelentheti. Ezen új eljárások növekedése jelzi, hogy a feszültség az építőipari szektorban tovább nőtt 2024-re.” – mondta Alföldi Csaba, céginformációs szakértő.

Forrás: Opten
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Gazdaság / HR témában
Ön miként vélekedik a magyar gazdaságról?
A gazdaságunk szárnyal, határ a csillagos ég!
A gazdaságunk bár a levegőben van, magassága legfeljebb másfél méter, sebessége egy csigával azonos.
A gazdaságunk valaha szárnyalt, jelenleg a sütőben sül, zöldségkörettel.
A reformok működnek
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását