2025. február 11. - Bertold, Marietta

A napelem szövetség elutasítja a kormány lépését

A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség határozottan elutasítja a KÁT-rendszer inflációkövetésének befagyasztását.
2025. február 9. vasárnap 16:17 - HírExtra

A Magyar Közlönyben 2025. január 31-én megjelent 7/2025. (I. 31.) kormányrendelet értelmében a kormány visszamenőleges hatállyal, 2025. január 1-jétől 2029 végéig befagyasztotta a Kötelező Átvételi Rendszerben (KÁT) érvényesülő inflációkövetést. Ez azt jelenti, hogy az ipari méretű naperőművek által betáplált villamos energia átvételi ára a 2024-es szinten rögzül, függetlenül attól, hogy milyen inflációs folyamatok zajlanak a következő években.

A jogszabálymódosítás itt megtekinthető: https://www.mnnsz.hu/a-kormany-befagyasztotta-a-naperomuvek-atveteli-arait-bizonytalan-jovo-a-megujulo-energia-piacan/

A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség (MNNSZ) teljes mértékben elutasítja ezt a jogszabálymódosítást, amely nemcsak indokolatlanul hátráltatja a megújuló energia szektor fejlődését, hanem súlyosan csorbítja a befektetői bizalmat is. Elfogadhatatlan, hogy a kormány ismét egy péntek éjszaka, rendeleti kormányzással, a háborús veszélyhelyzetre hivatkozva hoz olyan döntéseket, amik többszáz vállalkozást és befektetőt érintenek negatívan.

Mi indokolja az ötéves befagyasztást?

Az MNNSZ felháborítónak tartja, hogy a kormány minden előzetes szakmai egyeztetés nélkül, a piaci szereplőkkel való konzultációt teljes mértékben mellőzve hozott ilyen horderejű döntést. Az inflációkövetés felfüggesztése többszáz ipari naperőmű projekt megtérülését teszi bizonytalanná, miközben a megújuló energia szektor egyike volt azon kevés területeknek, ahol Magyarország lépéselőnybe kerülhetett volna a fenntartható energiatermelésben.

Az MNNSZ szintén felteszi a kérdést: mi indokolja éppen az ötéves időtávot? Vajon a veszélyhelyzeti kormányzás fenntartására és a politikai stabilitás biztosítására számítanak ilyen hosszú időre? Elfogadhatatlan, hogy a megújuló energiatermelés helyett több százmillió euró értékben importáljunk villamos energiát, miközben a hazai szereplők ellehetetlenítésével a belföldi energiatermelést tudatosan korlátozzák.

Szankciók helyett motivációt!

A magyar napenergia-szektor eddig is számos kihívással kénytelen volt szembenézni, kezdve a lakossági szegmens diszkriminatív szabályozásával, amely az 5 forintos visszatáplálási árral szinte teljesen ellehetetlenítette a háztartási napelemes rendszerek megtérülését. A KÁT rendszerbe termelő erőművek kifordított helyzetét természetesen a szövetség is ismeri és érti, azonban határozott véleméynünk, hogy a KÁT rendszerből való kilépés lehetőségét pozitív motivációval kellene elősegíteni, például a 42%-os Robin Hood adó eltörlésével vagy az energiatároló rendszerek KÁT-os erőműhöz történő telepítésének elősegítésével, nem pedig mesterséges akadályok és szankciók bevezetésével.

Az MNNSZ jogi lépésre készül

Az MNNSZ jelenleg vizsgálja a jogszabálymódosítás alkotmányossági és jogi megtámadásának lehetőségét. Amennyiben a jogi elemzések megerősítik, hogy a rendelet sérti a jogbiztonságot és a beruházási szerződésekben rögzített garanciákat, a szövetség meg fogja tenni a szükséges jogi lépéseket.

Kiss Ernő, az MNNSZ elnöke szerint:
A jelenlegi szabályozás nemcsak a megújuló energia beruházásokat teszi kockázatossá, hanem összességében rombolja Magyarország befektetői megítélését. A rendeleti kormányzásban hozott negatív szankciók csak további bizonytalanságot szülnek, amely hosszútávon komoly gazdasági károkat okozhatnak. Ez elfogadhatatlan.”

Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Belföld témában
Ön megbuktatná a Fidesz-kormányt?
Igen
Nem
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását