Az elmúlt évtizedben számtalan kísérletet folytattak annak megállapítására, milyen hatással van az emberi szervezetre a génmódosított élélmiszereknek. A számos, sokszor egymásnak ellentmondó eredmények egyben megegyeztek: a génmódosított éelmiszereknek valamilyen befolyásoló hatása van az azt elfogyasztó szervezetre. A hosszas polémia közben az élelmiszer-ipari, mezőgazdasági-, állatenyésztési cégek boldogan használták és használják ma is ezeket a kifejlesztett termékeket, mivel biztonságosabb a szállításban és ellenállóbb számos kártevő, természeti hatás ellen az így létrehozott növény, állat, élelmiszer.
A génkezelt gabonák, zöldségek nemcsak bővebb termést garantálnak, de a legszélsőségesebb időjárási viszonyok között is garantálják a termést. A banán, déligyümölcs, egyébb hosszas hajóútra kényszerített növényfélék szintén könnyedén átvészelik különösebb romlás nélkül a hosszas tortúrát.
A nemrég oroszországban lezárult kutatás vezetője, Irina Jermakova biológus arra a következtetésre jutott, hogy a génkezelt ételek fogyasztása miatt akár a felére csökkenhet az ember átlagos élettartama, belső szervei elsorvadhatnak, nemzőképessége megszűnik.
Ezt az eredményt mutatja ugyanis a génmanipulált gabonával etetett patkányok esete, melyek túlélték ugyan a kísérletet, de idegesebbek, agresszívabbak azoknál a társaiknál, melyeket nem génkezelt termékekkel tápláltak. A génkezelt élelmiszerrel etetett állatok kölykeinek java része holtan született. az életben maradottak is súlyos belső elváltozásokkal küszködtek. A legszomorúbb eredmény, hogy továbbszaporodni egy sem volt képes.
Jermakova szerint ránk is ez vár.