Maffia mentes árveréseket akar az APEH
Az APEH továbbra is módosíttatni szeretné a végrehajtásról szóló jogszabályokat annak érdekében, hogy kiszűrjék a maffiát az árverésekről. A meghirdetett ingóságok és ingatlanok ugyanis gyakran értékük töredékéért kelnek el.
2007. február 23. péntek 11:15 - Hírextra
A szervezett csoportok a nagy értékű ingóságok, elsősorban az autók esetében manipulálják sikeresen az árveréseket azzal, hogy - ha kell, akár erőszak kilátásba helyezésével -"ráveszik" az érdeklődőket, ne licitáljanak a kikiáltott tárgyakra. Ez esetben az árverést vezetőnek a becsérték negyedéig (ingatlanoknál feléig) kell fokozatosan leszállítania a kikiáltási árat, a mélyen értékén alul elkelt tárgy fejében pedig a vevő "jutalékot" fizet a maffiának.
Az APEH jogszabály-módosítási kísérletei eddig kudarcot vallottak, legutóbb tavaly ősszel - mondta el Várszeghi György, az APEH végrehajtási főosztályának vezetője a Független Hírügynökségnek.
Az adóhivatal 2006-ban 4350 alkalommal hirdetett meg ingóságokat, ingatlanokra pedig 1002 hirdetményt tett közzé köztartozások miatti foglalások után. Ezek mögött azonban több tízezer tárgy húzódik meg, gyakran teljes árukészletek kerülnek kalapács alá. Ezekből összesen 1,222 milliárd forint folyt be az államkasszába.
A maffia az árverési csarnokokon kívül befolyásolja a licitálásokat, ezek ellen pedig nem tudnak fellépni - mondta a főosztályvezető. Már évek óta mód van pályázat útján értékesíteni a lefoglalt tárgyakat, amivel megakadályozható a manipuláció.
A törvény azonban előírja, hogy a tárgyakat a becsértéken, vagyis a piaci értéken kell meghirdetni. Ez pedig eltántorítja a kereskedőket, akiknek így már nem éri meg megvásárolni a felkínált holmit. Emiatt ez a módszer nem túl sikeres, mert a maffia mellett a becsületes kereskedőket is kiszűrték a pályázatokból - mondta Várszeghi György. Az APEH azt szeretné, ha a becsértéknél alacsonyabb összegen is meghirdethetnék a lefoglalt tárgyakat.
Több megyében úgy próbálják kivédeni a sikertelen árveréseket, hogy irreálisan magas becsértéket állapítanak meg: a nemrégiben közzétett felhívások közt találni például 8 éves egyszerű mikrohullámú sütőt 8 ezer forintra értékelve. Egy megkérdezett árverésvezető szerint ilyenkor abban bízik a becsérték megállapítója, hogy a negyedére levitt ár megfelel a piaci értéknek. Ez ellentétes a jogszabállyal, az APEH tűzzel-vassal küzd az ilyen gyakorlat ellen, mert nekik éppen az a céljuk, hogy inkább felfelé menjenek a licitek a minél nagyobb bevétel érdekében - mondta Várszeghi György, hozzátéve: egyedi ügyekben nincs lehetőségük beavatkozni az első fokú végrehajtási eljárásokba, az ilyen anomáliákat legfeljebb a becsérték megállapítása elleni végrehajtási kifogások során lehet orvosolni.
Az adóhatóság egyébként azt az iránymutatást adta elsőfokú szerveinek, hogy kis értékű, értékesíthetetlen vagy csak nagyon nehezen eladható ingóságokat eleve le se foglaljanak.
Forrás: Független Hírügynökség