Az utóbbi időben a pénzügyi szemlélet jellemzi az oktatáspolitikát, ami nem viszi előre az ágazatot, sőt visszafejlődést eredményez - állítják.
Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter egy vasárnapi tanévnyitón azt mondta, a következő tanévben 166 milliárd forintot fordít közoktatásra a kormányzat pályázatokon keresztül. Árok Antal, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke szerint az oktatási tárca pontosan tudja, hogy hol milyen infrastrukturális fejlesztésekre van szükség - az utóbbi időszakban bevezetett változtatások, így az elbocsátások hatásairól azonban nincs pontos képük. A PSZ alelnöke egyetértett azzal, hogy az uniós forrásokat a lehető legnagyobb mértékben ki kell használni, de nemcsak műszaki fejlesztésekre, de a személyi feltételek javítására is gondolni kell. A kistelepülési iskolák összevonásával átlagosan 15-20 százalékkal nő az oszálylétszám - ráadásul itt sok a speciális nevelést igénylő, hátrányos helyzetű gyermek. Ők a szokásosnál több pedagógust igényelnek, a felzárkóztatásra azonban sok helyütt nincs lehetőség, mert túl kevés a tanár, vagy egyáltalán nincs is fejlesztőpedagógus a környéken - mondta.
A PSZ szerint 9-10 ezer álláshely szűnhet meg, de ebből "csak" 6 ezren kerülhetnek utcára ősszel, a tanárok egy részét ugyanis nyugdíjazzák, és akinek szerencséje van, az a szaktárca "Prémium évek" programja, illetve az átképzések segítségével is találhat állást magának.