Eddig az volt az általános tudományos álláspont, hogy két ember génkészlete 99,9 százalékban azonos. Az új kutatás eredményét a szakemberek úgy fogalmazták meg, hogy a 99,9 százalékos azonosság helyett inkább 99 százalékos hasonlóságról kellene beszélni.
S ugyanígy a csimpánzokat illetően is inkább 95 százalékos a genetikai hasonlóságról van szó, mint 99 százalékos genetikai azonosságról.
A százalékos csökkenés oka, hogy eddig nem vizsgált különbségeket fedeztek fel bizonyos génszakaszokban.
A másik fejlemény, hogy először tették közzé egy ember teljes genetikai térképét, méghozzá a kutatásvezető J. Craig Venterét. Külön érdekesség, hogy a PLoS Biology nevű amerikai szabad hozzáférésű internetes tudományos folyóirat (www.plos.org) publikációját csupán néhány hónappal előzte meg, hogy a DNS egyik felfedezője, James D. Watson tudósoktól megkapta génállománya teljes térképét.
Venter elsőként végezte el egy organizmus genetikai dekódolását, és azóta munkatársaival együtt mintegy ezer élőlény genomját fejtette meg - írja a Die Welt című német lap online változata.
Jelenleg azon dolgozik, hogy szintetikus organizmusokat hozzon létre,amelyek képesek alternatív energiatermelésre, valamint a széndioxid elnyelésére, hogy meggátolják a Föld további felmelegedését.