Aki depressziós, írjon naplót
A naplóvezetés bizonyítottan jó hatással van a lélekre, hiszen az ember kiírhatja magából a gondjait és fájdalmait. Különösen igaz ez a bipoláris zavarral, vagyis mániás depresszióval élőkre, ezért nekik és családtagjaiknak kétnapos Naplóíró Fesztivált sz
2007. szeptember 12. szerda 15:08 - Hírextra
A papíralapú vagy internetes napló vezetésének pozitív hatása mérhető. Az elmúlt harminc év kutatási rámutattak, hogy azok, akik gondolataikat, érzéseiket kiírták magukból, hosszú távon általában mentálisan és fizikálisan egészségesebbek, kiegyensúlyozottabbak voltak, mint azok, akit nem vezettek naplót. Ez a módszer kifejezetten sokat segíthet a bipoláris zavarral, más néven mániás depresszióval küzdő betegeknek, hiszen hangulatváltozásaik során súlyos mélypontokat és végletes feldobottságot egyaránt átélnek. A naplóírás oldja a belső feszültségeket, fontos része lehet a betegség feltárásának és terápiájának. Az első, 24 órás Naplóíró Fesztivál célja éppen ezért az, hogy a naplóírás népszerűsítésén keresztül felhívja a figyelmet erre a komoly pszichiátriai betegségre- mondta a Független Hírügynökségnek Vidor Eszter szervező, a Sötét Nappalok Fényes Éjszakák Betegegyesület egyik alapítója.
A Naplóíró Fesztiválon nemcsak közös naplót lehet írni, de a már elkészült írásokból színművészeti egyetemisták tartanak irodalmi felolvasást, valamint a 24 órás programban filmvetítések és koncertek is lesznek. Az ingyenes rendezvény pénteken déli 12 órakor kezdődik a Filmesházban (IX., Budapest, Ráday u. 31/K).
A bipoláris zavarral élők pontos számára csak becslések vannak. A WHO 2000-ben készült felmérése szerint a Föld lakosságának két százaléka lehet mániás depressziós. A hazai helyzetről ez alapján azt gondolják a szakemberek, hogy nálunk 200 ezer embert érinthet a betegség. A Sötét Nappalok Fényes Éjszakák Betegegyesület a Központi Statisztikai Hivatal korábbi adatai alapján nagyjából 50-70 ezer betegről tud, akik valamilyen gyógykezelést igénybe vettek. A civilek szerint a legaggasztóbb éppen az, hogy 130 000-en viszont nem fordultak orvoshoz, nem szednek gyógyszert. Márpedig a feltárt és a feltáratlan öngyilkosságok háromnegyedének hátterében éppen a kezeletlen bipoláris zavar áll- tette hozzá Vidor Eszter.
Forrás: FH