Richard Davis fizikus szerint az etalon 50 mikrogrammot veszített a súlyából az etalon több tucat másolatának átlagsúlyához képest. Aggodalomra azonban még nincsen ok, mivel 50 mikrogramm olyan parányi, hogy nagyjából egy ujjlenyomat súlyának felel meg.
De a jelenség rejtélyes, mert az etalon és másolatai mind ugyanabból az anyagból készültek, s a legtöbb egy időben, s ezeket ugyanolyan körülmények között tárolják. Ráadásul az eredeti etalont nem éri napfény, míg a másolatokat rendszeresen utaztatják.
Egyelőre az sem világos, hogy az eredeti lett könnyebb, vagy pedig inkább a másolatok lettek nehezebbek - mutatnak rá más szakemberek. A jelenség egyre égetőbbé teszi a kérdést, hogy mivel lehetne helyettesíteni az etalont - mondják a szakemberek.
A kilogramm az egyetlen SI-alapegység, amelynek meghatározása egy etalonon, s nem valamilyen alapvető fizikai állandón nyugszik. Az SI (Systeme international d'unités) a mértékegységek nemzetközi rendszere. A jelenleg használt SI-t a 11. Általános Súly- és Mértékügyi Értekezleten fogadták el 1960-ban. Magyarországon 1979 óta kötelező a használata.