A Google az X Prize Foundation kaliforniai non-profit intézettel karöltve vezényli le a versenyt. (Utóbbi állt az első magánszemély űrutazásának megszervezése mögött.)
A vetélkedés meghirdetésével az volt a kezdeményezők célja, hogy felpezsdítsék a magánszféra érdeklődését az űrrepülőgép ipar iránt és egyúttal fémjelezzék az úttörő vállalkozást. A holdra szállási verseny a világ minden tájáról jelentkezők számára nyitott.
A díjazás nem csekély, ám a vállalkozás is komoly erőfeszítéseket igényel: a csapatoknak elő kell teremteniük a pénzt egy olyan űrjármű megépítésére, amely túléli a landolást és egy sor további feladat végrehajtására is képes, így például kamerával dokumentálja az expedíciót. A szakértők szerint a költségek elérhetik a 20-60 millió dollárt.
A versenyszabályok szerint a holdjárónak legalább fél kilométert kell megtennie az égitest felszínén, és adatokat kell sugároznia a Földre: például képet önmagáról, a környezetéről és közel valósidejű videó felvételeket. A versenyzőknek kell biztosítania a jármű célba juttatását akár a maguk építette rakétával, akár egy rakétaépítő vállalattal szerződve.
Ha a feladatot valamely csapat 2012. végéig teljesíti, az elnyeri a 20 millió dolláros jutalmat. Amennyiben nem lesz ilyen, a díj 15 millió dollárra (2,7 milliárd forintra) csökken, de még 2014-ig elvihető. A második díj 5 millió dollár (918 millió forint), és 5 milliós jutalmon osztozhatnak azok a részvevők, akiknek sikerül az expedíció, és még szorgalmi feladatokat is végeznek, például fellelik a korábbi sikeres holdra szállások relikviáit, jeget keresnek vagy átvészelnek egy éjszakát a Holdon.
A Google X Prize részleteinek ismertetését a Wired magazin Los Angelesben megnyílt NexFest technológiai kiállítására időzítették a szervezők.
A 30 milliós prémium a második legmagasabb összegű ösztönző, amely a magán-űrkutatást támogatja. Robert Bigelow szálloda-mágnás 50 millió dollárt (több mint 9 milliárd forintot) ajánlott annak az amerikai csapatnak, amely 2010-ig Föld körüli pályára tud állítani egy embert is szállító űrhajót.
A Google versenykiírása a Hold meghódítására tett kísérletek újabb konjunktúrájának idejére esik: a következő évtizedben nemcsak a NASA tervezi a visszatérést, hanem európai ás ázsiai kormányok is dolgoznak a terven.