Az Ecowin kiadó gondozásában megjelenő, az osztrák sajtóban elismerő és méltató hangon beharangozott könyvet hivatalosan a jövő héten mutatják be, a méltatást Alexander Wrabetz, az ORF televízió vezérigazgatója tartja.
"A kötet azt az időszakot fogja át, amióta 1957-ben ideérkeztem. Tulajdonképpen azt írtam meg benne, amit itt újságíróként, tudósítóként és szerkesztőként, átéltem vagy hallottam - nyilatkozta könyvéről a szerző az MTI bécsi irodájának. - A kiemelkedő személyiségek és a saját benyomásaim tükrében mutatom be Ausztria politikai történetét: a kormányalakítási kísérletektől az egy-egy személyhez köthető éra jellemzésén át egészen a múlttal való szembenézésig, az erről szóló vitákig és a hatalmi harcokig.
A Waldheim-ügy hátterével éppúgy foglalkozom, mint a Jörg Haider-féle Szabadságpárt kormányra kerülése miatti európai uniós szankciók időszakával. De van a könyvben néhány olyan "mazsola" is, amelyet talán ilyen formában még nem írtak meg, például annak története, hogyan bukott meg titkos számlái miatt a Bruno Kreisky kormányfő utódjául kiszemelt Hannes Androsch pénzügyminiszter. Kitérek a keleti politikára is, az előszóban pedig utalok rá, hogyan jöttem ide magyar menekültként, és hogy részben a hála, részben az Ausztria iránti kritikus szeretet vezérelt a könyv megírásában. Háttérként azok az interjúk szolgáltak, amelyeket az ország vezetőivel készítettem."
A kötetet hamarosan bemutatják Németországban, és Paul Lendvai bízik abban, hogy Magyarországon szintén ki fogják adni, mert "benne van az osztrák politikai stabilitás titka, nevezetesen az, hogy a politikában itt nem ellenségek, hanem ellenfelek vannak, és mennyire fontos intézmény a szociális partnerség".