Az Avemar Kutatási Programban számos laborvizsgálatban, állatkísérletben és klinikai kipróbáláson vizsgálták már a fermentált búzacsíra kivonatot. A jelenleg folyamatban levő egyik kutatási projektben - melynek vezetője hazai gyakorló onkológus szakember - emberi emlődaganatból származó tumorsejteket ültettek be nőstény egerekbe, és azokon figyelték a daganat viselkedését. Az összehasonlításban a magyar szer mellett a három legelterjedtebben használt emlőrák ellenes gyógyszert alkalmazták külön-külön, illetve a kivonattal kombinálva.
Kiderült, hogy a szokásos gyógyszerekkel kombinálva a kivonatot 5-10 százalékos hatékonyság növekedés érhető el, sőt, a magyar szer az emlőrák olyan típusaiban is képes megállítani a tumornövekedést, amikor a többi gyógyszer nem alkalmazható. A kutatók szerint a kivonat hatásmechanizmusa eltér az emlőrákban általában alkalmazott, úgynevezett anti-ösztrogén gyógyszerekétől, hatása független a tumor "ösztrogén státuszától".
A fermentált búzacsíra kivonat az ezt megelőző vizsgálatok szerint képes gátolni a tumornövekedést többek között tüdőrák, vastag- és végbélrák, melanoma illetve leukémia esetében is. A mechanizmus fő eleme a daganatsejtek fokozott energiatermelésének megakadályozása, amivel gátolja a daganatsejtek további szaporodását.