A gyulai vár 1566-os ostromáról szóló könyvvel az alapítvány célja részben az, hogy felhívják a szélesebb olvasóközönség, elsősorban az ifjúság figyelmét arra: nemcsak Egerben, vagy Szigetváron, hanem Gyulán is komoly harcok folytak a török ellen - mutatott rá Durkó Károly.
A könyv egyik szerzője, Durkóné Illés Bernadett emlékeztetett arra, hogy a végvári csaták közül a leghosszabb a gyulai volt, hiszen 51 napon keresztül ostromolta a török, mire végül a vár kapitánya feladta az erődítményt.
A még ősszel megjelenő könyvben nem kerülik meg a várat feladó kapitány, Kerecsényi László szerepét sem, ám arra is felhívják az olvasók figyelmét, hogy Kerecsényi végül török fogságban halt meg - hangsúlyozta a szerző.
Durkó Károly mindemellett azzal is indokolta a könyv kiadását, hogy az ostrom során - mint ahogy Eger, vagy Szigetvár esetében - Gyulán is történtek hőstettek, amelyek mintául szolgálhatnak a mai ifjúságnak.
A kötet első része 10 történetet tartalmaz Heltai Zsófia tollából, míg a második része Bagyinszki Zoltán fotóinak segítségével egyfajta "virtuális múzeumi sétára" invitálja az olvasót a helyi Corvin János Múzeum és az Erkel Múzeum gyűjteményébe.
A tervek szerint ezer példányban megjelenő kiadványban az olvasóknak szó- és fogalomtár is segít eligazodni a korabeli eseményekben.
A könyvet az érdeklődők CD melléklettel is megvásárolhatják majd, amelyen egyebek mellet egy 1561-ből fennmaradt, ismeretlen szerzőtől származó históriás ének is hallható Krecsmár Zsolt hangszerelésében és előadásában, "Szép ének a gyulai vitézekről" címmel.